Metlobal, v anglickom jazyku „Quidditch“ je najpopulárnejší šport v čarodejníckom svete, ktorý fascinuje čarodejníkov aj čarodejnice po celom svete. Tento jedinečný šport kombinuje lietanie na metlách so strategickou hrou, ktorá zahŕňa štyri lopty a sedem hráčov na každej strane. Pravidlá metlobalu sú komplexné a vyžadujú si od hráčov nielen fyzickú zdatnosť, ale aj mentálnu pohotovosť.
Metlobal má dlhú históriu. Na jednej strane sa traduje, že vznikol v Škótsku, na druhej strane existujú záznamy o podobných hrách v iných častiach sveta. Preto je ťažké presne určiť, kde metlobal začal svoju cestu. Okrem toho sa jeho pravidlá vyvíjali postupne, čo prispelo k jeho súčasnej podobe. Mimo histórie je zaujímavá aj kultúra okolo tohto športu.
Napr. fanúšikovia metlobalu sú známi svojou oddanosťou a vášnivým podporovaním svojich tímov. Podobne, ako v reálnom svete fanúšikovia futbalu či hokeja. Metlobal navyše ovplyvnil aj módne trendy v čarodejníckom svete, keďže hráči nosia špeciálne uniformy a vybavenie. Ďalej stojí za zmienku, že metlobalové zápasy sú často spoločenskými udalosťami, ktoré spájajú komunity.
Metlobal však nie je iba o súťažení, ale aj o spolupráci a tímovom duchu. Hráči musia spolupracovať, aby dosiahli spoločný cieľ, čo posilňuje ich vzťahy a zlepšuje komunikáciu. Metlobal je teda šport, ktorý je plný tých najväčších faktov a zaujímavostí, o ktorých mnohí doposiaľ nevedeli. Práve z toho dôvodu sa v dnešnom článku zameriame na 10 šokujúcich faktov, ktoré ste možno doposiaľ ani len netušili.
10. Metlobal vznikol v Anglicku, nie v Škótsku
Metlobal vznikol v 11. storočí v močiaroch neďaleko dediny Queerditch Marsh, ktorá sa nachádza vo Veľkej Británii. J.K. Rowlingová tiež napísala prvé riadky o metlobale počas pobytu v malom hoteli v Manchestri. Neskôr rozšírila detaily v anotovanej kópii knihy „Kameň mudrcov“, ktorá putovala na charitatívnu aukciu. V poznámkach uviedla, že premýšľala nad tým, čo spája spoločnosť.
„Vytvorila teda šport.“
9. Zlatá strela bola prvýkrát predstavená až v 15. storočí
Pôvodne metlobal zahŕňal tri lopty: koženú prehadzovačku, používanú na získavanie bodov a nebezpečné dorážačky. Avšak, v roku 1269 došlo k zmene, keď Zlatonky, malé vtáky s neuveriteľnou rýchlosťou, sa stali kľúčom hry. Pretože ich počet postupne klesal, čarodejník Bowman Wright vytvoril Zlatú strelu, ktorá napodobňovala ich pohyb a nahradila ich v metlobale. Vynález zachránil šport aj samotné vtáky.
8. Bolo zaznamenaných viac ako 700 typov faulov
Oddelenie čarodejníckych hier zaznamenalo vyše sedemsto rôznych faulov metlobalu počas prvého svetového pohára v 15. storočí. Hoci väčšina zoznamu zostala utajená, aby neprebúdzala nápady, desať najčastejších faulov sa považuje za verejné. Napríklad „blagging“ znamená chytenie súperovej metly za chvost. „Bumphing“ zahŕňalo odrazenie dorážačky na divákov.
7. Majstrovstvá sveta v metlobale sa organizujú každé štyri roky
Prvým faktom je, že prvý medzinárodný pohár, ktorý sa konal v roku 1473 medzi tímami z Transylvánie a Flámska, nezahŕňal mimoeurópske krajiny. Od tohto momentu sa udalosť koná každé 4 roky. Až v 17. storočí vznikol Medzinárodný výbor pre metlobal, ktorý rozšíril účasť aj na ďalšie kontinenty. Ide o výbor, organizujúci pohár, ale tiež zabezpečuje dodržiavanie pravidiel a ochranu pred odhalením muklami.
6. Je známych až 5 pohárov a 10 líg
Ako sa metlobal rozšíril mimo Veľkej Británie, krajiny ako Kanada, USA, Japonsko, Poľsko, Francúzsko a Austrália založili vlastné kluby a ligy. Afrika dokonca zorganizovala celoštátnu ligu, kde najlepšie tímy súťažili o svetové tituly v Lige šampiónov. Medzinárodné turnaje umožnili národným tímom súťažiť v európskych a afrických pohároch. Tie zabezpečili kvalifikáciu pre šestnásť miest na svetový pohár.
5. Ginny Weasley sa stala profesionálnou hráčkou metlobalu
Ginny Weasley vynikala v metlobale už počas štúdia na Rokforte a neskôr pokračovala ako profesionálny stíhač v ženskom tíme Holyhead Harpies. Podľa J.K. Rowlingovej sa po skončení športovej kariéry stala hlavnou metlobalovou korešpondentkou pre Denného proroka. Navyše písala aj správy o svetovom pohári v metlobale, ktorý sa konal v roku 2014.
4. Viktor Krum sa vrátil z dôchodku na Turnaj v metlobale 2014
Viktor Krum, slávny bulharský stíhač, sa vrátil z dôchodku vo veku 38 rokov, aby sa zúčastnil svetového pohára v metlobale v roku 2014. Napriek tomu, že ho mnohí považovali za príliš starého na hru, jeho výkon prekvapil všetkých kritikov. Jeho tím nakoniec získal titul majstra sveta, čím umlčal pochybovačov. Tento triumf ukázal, že vek nepredstavuje prekážku, ak ide o talent a skúsenosti.
3. Zápasy v metlobale mohli trvať aj niekoľko mesiacov
Metlobalové zápasy v čarodejníckom svete často prebiehajú chaoticky a bez pevne stanoveného času. Hra končí len vtedy, keď stíhač chytí Zlatú strelu, čo môže trvať minúty alebo aj mesiace. Roderick Plumpton z Tornád chytil Zlatú strelu za rekordné tri a pol sekundy v roku 1921. Na druhej strane, v roku 1953 trval zápas medzi Harpies a Harriers sedem dní. Najdlhší zaznamenaný zápas trval až šesť mesiacov!
2. Masová amnézia postihla všetkých zúčastnených
Aj keď metlobal zažil mnoho nezvyčajných zápasov, najpodivnejší sa odohral v roku 1877. Prečo je tento zápas taký zvláštny? Nikto netuší. Žiadne záznamy ani svedkovia neposkytli jasné vysvetlenie. Všetko, čo vieme, je, že jeden hráč prišiel o niekoľko zubov, a polovica súperov bola nájdená zviazaná v pivnici miestneho hostinca. Dokonca ani diváci nevedeli, čo sa počas toho osudného dňa udialo.
1. Aj v našom svete už existuje muklovský metlobal
Osem rokov po uvedení v knihe „Kameň mudrcov“ sa metlobal prispôsobil ako reálny šport, často nazývaný „Muklovský metlobal“ alebo „Quadball“. Vznikol na Middlebury College vo Vermonte, kde sa hrá medzi dvomi zmiešanými tímami po sedem hráčov. Hráči používajú meter dlhé tyče namiesto metiel, pričom volejbalová, tenisová a dve vybíjacie lopty nahrádzajú stíhačku, Zlatú strelu a dorážačky.
Viac ako 30 národných tímov patrí pod Medzinárodnú metlobalovú asociáciu, ktorá šport dnes reguluje.