Duna je obľubené sci-fi z pera legendárneho spisovateľa Franka Herberta. Toto kultové dielo z roku 1965 bolo zadaptované mnohokrát, v seriálovej či filmovej podobe, v ktorej si v roku 1984 v jednej z hlavných úloh zahral Patrick Stewart či samotný Sting.

Minulý týždeň dorazilo do kín očakávané pokračovanie úspešného snímku Duna z roku 2021. O réžiu filmu sa opäť postaral Denis Villeneuve, scenár napísal Jon Spaihts a Denis Villeneuve na motívy kníh Franka Herberta, za kameru je zodpovedný Greig Fraser a hudbu skomponoval Hans Zimmer.

Herecké obsadenie pozostáva z hercov Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Javier Bardem, Josh Brolin, Austin Butler, Florence Pugh, Dave Bautista, Stellan Skarsgård či Christopher Walken. My sme mali tú možnosť vidieť film Duna: Časť druhá počas premiéry vo vypredanej kinosále v priestoroch Kina Nostalgia.

Ako na nás film zapôsobil a aké pocity v nás zanechal?

Návrat na Arrakis

Vo filme sa vraciame na planétu Arrakis, kde sa ťaží korenie potrebné pre medziplanetárne lety. Toto korenie je pre ciele Impéria veľmi dôležité a nemieni sa ho vzdať. Viac o korení a svete Duny sa môžete dozvedieť v našom nedávnom článku Najcennejšia látka v celej Dune.

Príbeh druhého dielu plynule nadväzuje na prvý film. Sledujeme zložitú cestu Paula Atreidesa/Timothée Chalamet, ktorý sa po nájdení skupiny Fremenov, pôvodných obyvateľov Arrakisu snaží naučiť ich spôsobu života a začleniť sa medzi nich. Spoločne plánujú spôsob, ako oslobodiť Arrakis z pod nadvlády Impéria a zaručiť obyvateľom planéty mier a slobodu.

Počas tejto cesty diváka čaká veľké množstvo nečakaných zvratov, ktoré pre neznalcov knižnej predlohy nie sú absolútne predvídateľné. Film je napínavý, akčný, dramatický, no sú tu aj krátke humorné pasáže. Film v niektorých úsekoch spomalí, čo nie je na škodu, nakoľko chce divákovi podrobne priblížiť každý detail Arrakisu v majestátnom audiovizuálnom zážitku.

Herecká prvá trieda

Obsadenie tohto filmu sa dozaista podarilo. Duna: Časť druhá je totiž nabitá Áčkovými hollywoodskymi hercami, ktorí hrajú svoje role presvedčivo a divákovi na týchto postavách záleží. Medzi postavami panuje tá správna chémia a ich vzťahy sú hmatateľné.

Timothée Chalamet ako Paul Atreides a Zendaya ako Chani, tvoria ústredné duo tohto príbehu. Svoje postavy hrajú presvedčivo a nie je im z hľadiska herectva čo vytknúť. Určite by ale filmu prospelo, ak by sa tomuto vzťahu dostalo väčšej pozornosti.

Z hercov mimo dvojice hlavných predstaviteľov vyniká Austin Butler, ktorý hrá postavu Feyd-Rautha Harkonenna brilantne a divákovi naháňa strach. Taktiež je potrebné vyzdvihnúť výkon herca Javiera Bardema, ktorého postava Stilgar, dodáva filmu správnu dávku humoru v nečakaných okamihoch. Jeho charakter však vyrovnáva váhu humoru so skvelými akčnými pasážami, plnými napätia.

Zdroj: Redakcia

Technická dokonalosť, až umelecké dielo

Po technickej stránke nie je filmu čo vytknúť. Všetky technické aspekty sú na špičkovej úrovni. Práca s kamerou je brilantná, diváka nečakajú žiadne akčné, roztrasené zábery. Kamera je plynulá, diváka jej pohyb neruší a umožňuje mu ponoriť sa do deja a stať sa súčasťou sveta Duny.

Špeciálne efekty sú v tejto snímke tak realistické, až má divák pocit, že sa pozerá na skutočnosť a nie na fikciu. Spomenúť môžeme majestátnych púštnych červov, ktoré naháňajú svojím dokonalým dizajnom hrôzu.

Hudba od skladateľa Hansa Zimmera je pompézna, dramatická a určite patrí k jeho najlepším výtvorom. Je zapamätateľná a divákovi nielen jedenkrát dozaista naskočia zimomriavky. V kombinácii so zvukovými efektami nie je zvuku čo vytknúť. Za zmienku stoja všetky scény s púštnymi červami, kde je hudba jednoducho brilantná.

Dôležité je posolstvo

Hlavnou témou filmu je prerod Paula Atreidesa z vojvodského chlapca na vodcu. V diele Franka Herberta predstavuje takzvaného spasiteľa Duny. Pri hlbšej analýze filmu zistíme, že Frank Herbert vytvoril svet Duny ako zrkadlo nášmu skutočnému svetu. Preto sa vo filme objavujú aj témy ako náboženstvo, politika, filozofia, vážne témy ako vojna, vzopretie sa agresorovi či okupácia planéty kvôli surovinám.

Film sa taktiež venuje témam ako je odvaha, láska, priateľstvo, nádej a schopnosť vzoprieť sa autoritatívnym režimom. Tieto témy sú reprezentované v pôvodných obyvateľoch planéty Arrakis, Fremenoch.

Zdroj: Redakcia

Záverečné hodnotenie filmu

Film je jedným z najlepších filmov za posledné obdobie a prekonáva aj prvý diel. Pre filmových fanúšikov a nadšencov je návšteva kina za účelom zhliadnutia tohto snímku povinnosťou. Film je po technickej stránke audiovizuálna dokonalosť. Príbeh nenechá diváka chladným, jednotlivé zvraty sú nečakané a koniec filmu si necháva priestor na pokračovanie.

Filmu by tiež prospela o niečo dlhšia minutáž, nakoľko niektoré vzťahy medzi postavami by bolo vhodné preskúmať hlbšie. Pramení to najmä z toho, že Duna je adaptáciou knihy. Bezpochyby by fanúšikov predlohy potešila väčšia rozmanitosť púštnych červov. Dizajn púštnych červov je totiž v knižnej predlohe omnoho viac rôznorodý.

Film však maximálne prekonal naše očakávania a odnáša si od nás celkové hodnotenie 9,5/10.  

2
0
Avatar photo

Od Marek Jackman

Najviac sa zameriavam na svet Marvelu a DC, ale medzi moje srdcovky patrí Star Trek, ktorého som veľkým fanúšikom. Hrdý člen diMANzie, pred kamerou aj v postprodukcii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *