Iba včera sme mali možnosť zúčastniť sa slávnostnej premiéry filmu Sinners (Hriešnici) od režiséra Ryana Cooglera. Filmový svet sa opäť posunul o krok vpred. Tentokrát však pred sebou nemáme ďalší super-hrdinský počin, ale temné a vrstvené dielo. Zároveň ide o projekt, ktorý v sebe spája viaceré žánrové prvky hororu, spoločenskej drámy a historickej alegórie, čím príjemne prekvapil divácke publikum.
Snímku do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Continental Films. Na úvod je nutné pripomenúť predchádzajúcu schopnosť Ryana Cooglera kombinovať silné emócie s tematickou hĺbkou. Vďaka tomu možno už od začiatku cítiť snahu o znepokojujúcu, no zároveň ľudskú výpoveď. Práve preto sa Sinners odlišuje nielen formálne, ale najmä atmosférou.
Dej sa odohráva na juhu Spojených štátov počas veľkej hospodárskej krízy. V tomto prostredí, kde sa miešajú sny s tieňmi minulosti, sledujeme návrat dvoch mužov do ich rodného mesta. Ich zámer vytvoriť bezpečný priestor pre hudbu a komunitu neustále naráža na tajomné okolnosti.
Postupne sa napätie prehlbuje a každá nová udalosť odhaľuje vrstvy komplexných vzťahov. Medzitým do deja vstupujú postavy s nejasnými úmyslami, čím príbeh získava opäť ďalší rozmer. Hoci sa rozprávanie vyhýba klasickému hororu, neustále si udržiava mrazivý podtón. Práve táto rovnováha medzi drámou a napätím vytvára výnimočný emocionálny zážitok.

Michael B. Jordan v životnej forme
Práve herecké výkony v snímke Sinners vytvárajú hlboký emocionálny zážitok, ktorý sa drží diváka ešte dlho po skončení filmu. Michael B. Jordan stvárnil dvojrolu (bratov/dvojičky) s absolútnym presvedčením, pričom každá postava pôsobí autonómne. Zároveň vďaka jemným rozdielom v gestách, hlase a postoji získavajú jeho postavy výraznú individualitu.
Okrem toho sa výrazne presadila aj pôvabná Hailee Steinfeld, ktorá priniesla do príbehu unikátnu silu, nenapodobiteľnú zraniteľnosť, ale aj netradičné tajomstvo. Jej scény neustále vibrujú napätím a emocionalitou, čo zvyšuje hĺbku filmu. Z vedľajších postáv zaujme najmä Miles Caton, ktorý prekvapil prirodzenosťou a charizmou. Vďaka nemu získava film mladistvú energiu a autentický hudobný prejav.
Réžia Ryana Cooglera vykazuje vysoký stupeň precíznosti a odvahy experimentovať s tempom či náladami. Každá scéna má jasný vizuálny zámer, čo ešte viac podporuje atmosféru neistoty a znepokojenia. Quentin Tarantino? Christopher Nolan? Typické filmové prvky týchto dvoch svetových režisérov nachádzate počas celého filmu vylepšené sviežou originalitou Cooglera.
Scenár pôsobí zároveň ucelene aj poeticky. Výborne pracuje s napätím, rytmom dialógov a symbolikou. Aj keď obsahuje viacero vrstiev, ani v jednom momente nepôsobí neprehľadne. Vďaka tejto kombinácii hereckých výkonov a výraznej réžie vzniká film, ktorý rezonuje na viacerých úrovniach. Navyše, každé rozhodnutie pôsobí premyslene a zmysluplne.

Ryan Coogler predsatvuje tému, ktorá je úzko spätá s jeho koreňmi
Technické spracovanie filmu Sinners pôsobí mimoriadne precízne a zároveň esteticky podmanivo. Kamera zachytáva každý detail s citom pre kompozíciu aj význam. Zábery plné tieňov, dymu a kontrastu neustále podčiarkujú tému neviditeľného nebezpečenstva. Okrem toho svetelný dizajn pracuje s farebnou symbolikou, ktorá dopĺňa psychologickú rovinu príbehu.
Zároveň treba vyzdvihnúť aj bravúrny zvukový dizajn, ktorý vytvára vrstvu podprahového napätia bez nutnosti lacných efektov. Strih pôsobí plynulo a rytmicky, vďaka čomu divák nikdy nestráca prehľad o deji. Hudba sa stáva integrálnou súčasťou rozprávania, nielen ako podklad, ale ako nástroj emócie a pamäte. Bluesové motívy sa opakovane vracajú, čím vytvárajú kontinuitu medzi scénami aj postavami.
Po obsahovej stránke sa Sinners venuje otázkam identity, traumy a generačného dedičstva. Film zároveň skúma, čo všetko možno obetovať pre komunitu a prežitie. Ako sa samotný Ryan Coogler niekoľkokrát vyjadril, snímka skúma jeho rodinné korene. Reflektuje historické krivdy a ich dopad na vnímanie rasy, triedy a moci. Vďaka metaforickému prístupu získava príbeh nadčasovosť bez potreby doslovnosti.
Každý obraz aj replika nesú symbolický význam, ktorý si zaslúži pozornosť aj opakované sledovanie. V dôsledku toho vzniká dielo, ktoré prekračuje hranice žánru.

Sinners je nepochybne najlepší film, aký Ryan Coogler kedy vytvoril
V porovnaní s predchádzajúcimi dielami Ryana Cooglera sa Sinners výrazne odkláňa od veľkofilmového štýlu. Napriek tomu si zachováva charakteristickú autorskú výpoveď, dôraz na emóciu a silný spoločenský presah. Zatiaľ čo Black Panther pracoval s mýtom a vizuálnym opulentizmom, Sinners stavia na temnej intímnosti a civilnej obraznosti.
Zároveň možno film zaradiť do línie súčasných hororových diel s myšlienkovým presahom, akými sú napríklad Get Out či Nope. Podobne ako Jordan Peele, aj Coogler využíva žáner na skúmanie identity, pamäti a kultúrneho dedičstva. Navyše, jeho film komunikuje so staršími príbehmi amerického Juhu, čím vytvára silné intertextové napojenie na literárnu i filmovú tradíciu.
Prvky magického realizmu zároveň pripomínajú tvorbu Toni Morrison či Octavie Butler. Záverom možno konštatovať, že Sinners predstavuje výrazný posun v Cooglerovej kariére aj v rámci súčasného amerického filmu. Vďaka tematickej odvahe, výraznému štýlu a emocionálnej sile osloví nielen fanúšikov žánru. Hoci nejde o jednoduchý divácky zážitok, každá minúta ponúka podnety na reflexiu aj diskusiu.
Práve preto možno film považovať za hodnotný príspevok do diskurzu o súčasnej Amerike. Taktiež je nutné spomenúť, že ide o jeden z filmov, ktorý vo vás bezpochyby ešte na dlhý čas zanechá úžasné pocity. Dve hodiny v kine vám ubehnú behom niekoľkých minút. Po jednohlasnom rozhodnutí redakcie diMANzie udeľujeme filmu 5/5. Ide o bravúrny filmový skvost a životné dielo Ryana Cooglera.
