V pradávnych dobách, ešte pred vznikom Stredozeme, ako ju poznáme z kníh od J. R. R. Tolkiena, bol mocou Eru Ilúvatara, stvorený láskyplný Maiar, menom Mairon. Mairon bol od dávnych čias bytosťou na strane dobra, slúžiacou všemocným Valar. Ako budúci temný pán Stredozeme, je jedným z najzáhadnejších a najstrašidelnejších charakterov v Tolkienovom fiktívnom svete.
Jeho pôvod a vzostup k moci sú pevne zakorenené v dávnej histórii Stredozeme, plnej mýtických udalostí a nebezpečných intríg. Aby sme plne pochopili, ako Mairon vznikol a ako sa dostal k moci, musíme sa vrátiť ku korienkom jeho samotnej existencie.
Mairon, neskôr známy ako Sauron, bol mocný Maiar, jedným z prvých bytostí stvorených Eru Ilúvatarom, najvyšším bohom Tolkienovho vesmíru. Ako už vieme z predchádzajúceho článku, Maiar boli podradení Valarom, mocným bytostiam, ktoré slúžili Ilúvatarovi, a mali veľký vplyv na osud tohto sveta. Mairon bol obzvlášť obľúbený svojím pánom – Aulëm, jedným z Valar. Bol známy, ako veľmi zručný kováč.
Avšak, Maironove ambície a túžba po moci ho doviedli k Morgothovi, najtemnejšiemu Valarovi, ktorý sa stal prvým temným pánom Stredozeme. Morgoth (pôvodne známy ako Melkor) zneužil Maironovu oddanosť, a spolu sa púšťali do temných experimentov, plánov a bojov. Pod vedením Morgotha sa Mairon naučil o temných umeniach a sile, čím sa začal meniť zo svojej pôvodnej dobrovoľnej podoby.
Maironova transformácia na temného pána, Saurona
Postupom času, Mairon zmenil svoje meno na Sauron, čo v sindarínskom jazyku znamená „odporný“. Sauron sa stal pravou rukou Morgotha a patril ku jeho najobávanejším služobníkom. Bol mu verný až do samotného konca Prvého veku, kedy Morgoth bol definitívne porazený a vykázaný zo sveta do prázdnoty. Sauron však porazený nebol.
Podarilo sa mu utiecť zo zajatia, a ukryť sa v Stredozemi na dlhé stáročia, kde započal svoju vlastnú cestu k moci. Medzi jeho prvé veľké činy, patrí nadviazanie spojenectva s bývalými prisluhovačmi prvého temného pána, ľuďmi z ďalekého východu a juhu. Na jeho volanie úslužne odpovedali a obnovili staré spojenectvá. Sauronova sila rástla, avšak bol si vedomý že stojí proti dvom veľkým nepriateľom.
Elfom zo Stredozeme a ľudom z ostrovného kráľovstva, Númenoru. Jeho prvé kroky viedli k podmaneniu si elfov v Stredozemi pomocou klamstiev a lží. Vydával sa za elfského kováča, Annatara, ktorý presvedčil ďalších elfských kováčov z elfskej ríše, Eregion, aby vytvorili prstene moci. Sauron, ako bývalí sluha Aulëho, čo to o kováčstve vedel.
Naučil Celebrimbora, elfského kráľa Eregionu, novým praktikám v kováčskom odvetví. Vytvorili spolu 16 prsteňov. Celebrimbor, následne v tajnosti vytvoril 3 ďalšie prstene, založené na rovnakom princípe, ako tie predchádzajúce, ktoré venoval elfským vodcom. Tak vznikli 3 elfské prstene moci. Avšak, Sauron v tajnosti ukoval ešte jeden prsteň. Prsteň, ktorý bol nadradený všetkým ostatným prsteňom.
Sauronov plán ovládnuť Stredozem
Jeho plán sa začal realizovať, keď ľudia, trpaslíci a elfovia začali plne využívať svoje Prstene Moci. Jeho plán však nešiel úplne podľa predstáv. Elfovia na čele s Galadriel vycítili nežiaduce účinky prsteňov a prestali ich nosiť. Trpaslíci, sa po nasadení prsteňa nedali zmanipulovať, pretože na nich mali úplne iný efekt, aký Sauron pôvodne očakával. Prstene v nich umocnili, už tak veľkú lakomosť a chamtivosť.
Naopak, na ľudí tieto prstene mali žiaduci efekt, pretože ovládnuť ľudskú myseľ bolo vždy jednoduchšie ako u ostatných rás. Po týchto skutočnostiach, sa Sauron rozhodol aplikovať vojenskú stratégiu, nakoľko jeho lži nezabrali tak, ako by si predstavoval. Sauron zaútočil na elfské kráľovstvá na západe kontinentu, a zo začiatku zožal veľký úspech, pretože sa mu podarilo elfov takmer úplne vyhladiť.
Nebyť pomoci od ľudí z Númenoru, ktorí odpovedali na volanie Elfov o pomoc, aj by sa mu to podarilo. Sauronove vojská boli porazené a temnému pánovi nezostalo nič iné, ako ukryť sa v Mordore a čakať na správnu chvíľu, ktorá prišla približne o 1500 rokov neskôr, po jeho poslednej porážke. Keď však nastala správna chvíľa, vyhlásil sa za kráľa ľudí, pána zeme a ďalšími podobnými titulmi.
To sa nepáčilo kráľovi ľudí z Númenoru, Ar-Pharazonovi. Rozhodol sa Sauronovi postaviť, a so svojou armádou sa vydal do Mordoru, do boja so Sauronom. V momente, ako Sauronove vojská uzreli veľkoleposť númenorskej armády, dali sa na útek, a temný pán, sa tak nútene vzdal Númenoru. Porazený Sauron, bol odvedený ako zajatec do kráľovstva Ar-Pharazona.
Tajný plán Saurona, ktorý vyšiel na povrch v správnu chvíľu
Sauronov plán fungoval bravúrne. Do roka sa stal Ar-Pharazonovým najväčším radcom a pravou rukou. Sauron zamoril Númenor klamstvami o stvoriteľovi Eru Ilúvatarovi, ktorého si Valar údajne vymysleli, aby mohli s ľuďmi lepšie manipulovať. Taktiež im nahovoril, že ak sa vydaju na západ do Valinoru a obsadia ho, dostanú dar nesmrteľnosti.
V tomto čase bol už ľud Númenoru dávno odklonený od spojenectva s Valar a elfami. Zo závisti pre ich nesmrteľnosť, sa kráľ Ar-Pharazon rozhodol zjednotiť najväčšiu vojenskú námornú flotilu, aká kedy existovala. Vydal sa na západ do krajiny nesmrteľných, do Valinoru. Sauron a jeho veľkolepý plán, sa blížil do finále, nakoľko smrteľné bytosti, mali na toto božské miesto, vstup zakázaný už od nepamäti.
Ako sa númenorčania blížili k brehom Valinoru, zasiahla samotná a najvyššia božská bytosť – Eru Ilúvatar. Pomocou svojej moci vytvoril obrovskú priepasť, kde pochoval celú númenorskú flotilu. Týmto činom natrvalo oddelil Valinor od zvyšku sveta, aby sa predišlo podobným situáciám. Ako trest pre ľud Númenoru, celý ich ostrov zaplavil vodou.
V tomto bode nastáva koniec, kedysi slávnej a mocnej ostrovnej ríše v morských hlbinách. Pri páde Númenoru je prítomný aj Sauron, ktorého telo je zničené, avšak jeho duch pretrval a našiel si cestu späť do Mordoru. 9 obrovských lodí plných ľudí, ktorí nikdy Sauronovi neverili a zostali verní Valarom, sa podarilo prežiť zničenie Númenoru a doplávať až na brehy Stredozeme.
Vznik Arnoru a Gondoru, najväčších kráľovstiev Dúnedainov
Štyri lode, pod vedením Elendila sa vylodili na severe kontinentu a založili kráľovstvo Arnor. Ďalších päť lodí, pod velením Elendilových synov, Isildura a Anáriona, sa vylodili na juhu a založili kráľovstvo Gondor. Sauron v sebe uchovával toľko nenávisti, voči ľudu Númenoru, že rozhodol sa zaútočiť na mesto Minas Ithil. Toto mesto je neskôr známe ako Minas Morgul, ktoré založil prvý kráľ Gondoru, Isildur.
Isildur Sauronov útok prežil, a utiekol do susedného mesta Minas Anor, kde vládol jeho brat Anárion, a informoval ho o útoku nepriateľa. Po porade dvoch veľkých kráľov, sa Isildur vydal na sever, do Arnoru, aby informoval o blížiacej sa vojne svojho otca Elendila, najvyššieho kráľa oboch kráľovstiev, Arnoru a Gondoru.
Po tomto stretnutí vznikla posledná aliancia elfov a ľudí, ktorá sa vydala do Mordoru, postaviť sa Temnému pánovi. Vojna medzi Sauronom a alianciou trvala približne 12 rokov. Sauron bol nakoniec porazený a znovu stratil svoju fyzickú podobu, no tentoraz už natrvalo. Jeho duch však pretrval ďalších, vyše 3000 rokov, pretože Isildur prsteň zničiť nedokázal.
Isildur sa rozhodol ponechať si prsteň, ako náhradu za stratu otca a brata vo vojne s temným pánom. Avšak toto vlastníctvo, sa mu o niekoľko rokov neskôr stalo osudným. Týmito udalosťami sa končí Druhý vek a nasleduje vek Tretí, v ktorom Sauron už nikdy nenadobudne fyzickú podobu. Jeho hnev, ničenie a túžba po moci, sa skončia až na samotnom konci Tretieho veku, kedy je prsteň definitívne zničený.