Zdroj: Martin Petro

Zdravíme ťa, Martin, celý náš tím redakcie z diMANzie. Ešte raz mi dovoľ vyjadriť vďaku za čas, ktorý si si našiel, aby si sa s našimi čitateľmi a fanúšikmi komiksov podelil o svoje skúsenosti z tvorby populárnych a aktuálnych literárnych diel. 

V úvode by som ťa rád predstavil v krátkosti čitateľom. Si autorom, a spolu s Viktorom Asimovom tvorcom jedného z najznámejších slovenských komiksov, ktorý nesie názov „Posledný follower”. Na tvojom konte nájdeme aj iné diela, ako napr. Klinika lásky alebo Hlavný hrdina. Okrem iného si tiež známy ako športový komentátor, scenárista a moderátor. 

Zdroj: Redakcia/Martin Petro

Je niečo, čo sme zabudli zmieniť?

Asi moje sci-fi poviedky z Ceny Fantázie, ktoré sú pre mňa doteraz srdcovou záležitosťou. V roku 2016 som s poviedkou „Potom“ získal druhé miesto. V roku 2017 môj príbeh „Muž, ktorý vymyslel farbu“ vyhral cenu poroty. No a v ďalšom ročníku som s príbehom „Perpetuum Immobile“ získal hlavnú cenu.

Tieto úspechy si s odstupom času veľmi vážim, lebo je to najprestížnejšia žánrová súťaž u nás. Je tam vždy ohromná konkurencia. Postúpiť do prvej päťky trikrát po sebe sa, myslím, nikomu dovtedy ani odvtedy nepodarilo. No a práve moja záľuba v žánri fantastiky ma vlastne priviedla k Poslednému Followerovi.

Ako sme v úvode spomínali, si jedným z tvorcov komiksu – Posledný Follower, ktorý sa na trhu objavuje od roku 2021. Čo stojí za týmto brilantným nápadom?

Stojí za ním náš spoločný nápad s mojim parťákom Viktorom. Prišiel v jeden zimný covidový večer, keď sme si povedali, že skúsime prekopať tradičné postupy a celý segment. Chceli sme vydať niečo vlastné, niečo originálne slovenské a hlavne niečo moderné a zábavné, čím oslovíme mladú generáciu.

Mali sme pocit, že domáca komiksová tvorba v tomto smere neponúkala témy, ktoré by mladých dokázali zaujať – zasekla sa v historických adaptáciách.

Vedel by si nám priblížiť, aké úlohy zohrávate spolu s Viktorom pri tvorbe tejto série? 

Máme ich celkom jasne rozdelené. Ja mám na starosti scenár, dramaturgiu, dialógy, a teda celý príbeh po vzájomných konzultáciách píšem. Naši skvelí umelci: Juro Naštický, Kika Papuláková a Andrej Dudáš môj scenár stvárňujú do podoby ilustrácii. No a Viktor to potom celé – ako excelentný grafický dizajnér – zoberie a dá našim knižkám finálnu podobu.

On zosobňuje vlastne celú inštitúciu vydavateľa. Rieši asi 1000 rôznych mikročinností: od coveru, dizajnu upútaviek, až po zarovnávanie nadpisov a prípravu tlačových dát, na ktoré majú iné vydavateľstvá hádam aj celé oddelenia. Je to taký náš technický Picasso, vďaka ktorému tá kniha naozaj aj vznikne. My ho žartom voláme „bublinár“, lebo je to zároveň náš hlavný titulkovač.  

Kde hľadáte inšpiráciu pri tvorení jednotlivých príbehov?

Odveká otázka, ktorú dostávam asi v každom rozhovore. 🙂 Inšpirácia je ako archeologická vykopávka. No nie vždy kopete na tom správnom mieste. Občas sa nenájde nič, občas iba drobné fragmenty, ktoré sa prácne snažíte pospájať dokopy. Najkrajšie chvíle pre každého autora sú tie, keď objaví kompletne celú kostru, ktorá mu krásne drží pokope.

Inšpiráciu ako takú však asi najlepšie hľadať vo svetovom dedičstve popkultúry. Všetko už totiž bolo napísané. Dnešní tvorcovia už iba hľadajú nové spôsoby, ako pospájať staré motívy. 

V rámci komiksov sa objavujú netradiční hrdinovia, ktorými sú naši slovenskí youtuberi a Posledný Follower. Prečo práve oni?

Viktora s Expl0m spájal jeden starší projekt. Vedeli sme vďaka tomu, že v Peťovi drieme potenciál komiksového hrdinu. Má na to všetky predpoklady. Obsadili sme ho nielen preto, aby nám pomohol vybudovať okolo projektu nutný hype, ale aj preto, že sa s ním vynikajúco pracuje ako s človekom.

Treba však povedať, že Posledný Follower – najmä nové knihy, ktoré chystáme – je postavený najmä na našich civilných a ešte školopovinných hrdinoch. Na Maxovi, Eve, či Malom Bačovi. Chceme, aby sa mladší čitateľ mal s kým stotožniť.     

Zdroj: Redakcia/Martin Petro

Príbeh komiksov sa odohráva v blízkej budúcnosti, v roku 2044. Prečo práve takýto sci-fi žáner?

Lebo milujeme sci-fi a vízia blízkej budúcnosti je úžasne zaujímavá. Ponúka ďalekosiahle možnosti a naša uletená kreativita sa tam môže naplno vyblázniť. Budem teraz trochu subjektívny, no mňa osobne stokrát prevarené historické témy postavené na skutočných udalostiach, na ktoré sa zameriava naša domáca komiksová tvorba, akosi vôbec neoslovujú. Príde mi to lenivé. Máme na viac.

My sa snažíme dívať vpred, nie za seba. Aj keď zároveň históriu plne rešpektujeme a cez príbehy ju čitateľom tiež približujeme. To vlastne uvidíte v novej knihe Posledný Follower: Križovatka svetov, kde sa pôjde do prehistórie aj do starovekého Egypta. Viac už ale neprezrádzam.     

Máte aj určitý plán, do kedy budete jednotlivé komiksy vytvárať a vydávať? Zamýšľali ste sa niekedy aj nad definitívnym koncom príbehu?

Tieto Vianoce sú taký nový začiatok celej ságy PF. Po roku a pol prichádzame s úplne novým príbehom, v ktorom všetko postavíme na hlavu. Z kvalitatívneho hľadiska by mal byť cítiť výrazný posun, ktorý chceme ešte vylepšovať.

Vychádzať už nebudú 40-stranové zošity a následné knižné zbierky, lebo v tom bol trochu chaos. Každého štvrťroka prídeme s novou, viac ako 100-stranovou kompaktnou knihou. Príbehy máme zatiaľ nachystané na 5 pokračovaní, až do Vianoc 2024. A koniec príbehu? Ten zatiaľ plánujeme na rok 2044. 🙂 Ale uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Vedel by si nám povedať aj o náročnejších úskaliach, ktoré toto odvetvie prináša?

Určite. Kreatívna stránka tejto práce je nádherná a keby to bolo iba o tom, tak by sme mali 10x toľko materiálu. No obrovské množstvo práce zaberú veci, ktoré si čitateľ ani nevšimne. Rozmery a formáty strán, pasovanie panelov, zarovnávanie, ochranné zóny, kontrola preklepov, vrstiev a podobne. No a samostatnou kapitolou je marketing a biznis.

Máme jediného full-time zamestnaného komiksového ilustrátora na Slovensku. Živiť musíme celú redakciu a táto práca niečo stojí. Iba cez predaje by sme tento model neudržali, lebo náš trh nie je až taký veľký. Preto máme napríklad komerčné partnerstvo s Kauflandom, ktoré nás drží pri živote. Potrebovali by sme zhruba 3000 stabilných čitateľov, aby sme nemuseli neustále myslieť na rozpočty.

Táto časť práce je istotne najťažšia.   

Ako dlho vám trvá, kým kompletne vytvoríte celé jedno číslo komiksu? A ako často sú vydávané?

Ako som spomínal, sme vo fáze nového začiatku. Doteraz to boli cca 40-stranové epizódy mesačne. Nastavili sme procesy tak, aby sme zvládli zhruba 120 strán každého štvrťroka a plánujeme ďalšie knihy nasledovne: február, jún, september, Vianoce.

Podobný rozsah sa zvykne tvoriť pri iných komiksových projektoch rok, my za tento čas chceme stihnúť štvornásobok. Je to zaberák a výzva, ale naši ľudia sú iný level. Navyše, našim čitateľom chceme po období čakania dopriať.  

Zdroj: Redakcia/Martin Petro

Živíte sa primárne tvorbou komiksov Posledný Follower? Resp. dalo by sa niekedy za určitých podmienok živiť iba tvorbou?

Výborná otázka. Už som to naznačil: určite by sa aj na Slovensku dalo. No potrebovali by sme stabilizovať predaje, a to niekde na úrovni 3000 výtlačkov na knihu. My pevne veríme, že nás čitatelia podržia, aj keď sme s novým príbehom prišli po dlhšom čase. Museli sme to za ten čas vymyslieť tak, aby sedela ekonomika projektu, čo pri zošitovom formáte akosi nefungovalo.

Knihy by sa mali odteraz predávať výhradne iba v Panta Rhei, kde nám ponúkli prémiové vystavenie, keďže im je komiks sympatický. Azda to pomôže.

Živíme sa zatiaľ aj prácou pomimo. Viktor je grafický dizajnér a ja pracujem v televízii. Veľmi radi by sme však jedného dňa venovali 100% energie do projektov nášho kreatívneho štúdia Hafnos, ktoré tvorí nielen Posledného Followera, ale aj športovú stolovú hru Víkendový Manažér a v roku 2024 by sme chceli rozbehnúť školský časopis Deti Zajtrajška.

Plánujeme toho ešte oveľa viac, no všetko záleží od toho, či naše rozbehnuté veci budú mať aj ten nevyhnutný komerčný úspech.

Na to hneď nadviažeme otázkou. Je náročné skĺbiť osobný život, iné pracovné povinnosti, a tvorbu komiksov?

Občas je to veľmi náročné. Najmä v čase finalizácie tlačových podkladov zvykneme pracovať neskoro do noci aj na úkor osobného života a občas aj príčetnosti. Spomínam si, keď sme dokončovali prvú knihu, tak Viktor skladal všetky materiály na slovenskú aj českú verziu súbežne. Musel pripraviť 450 strán, čo bol fakt masaker.

Strávil pri tom 36 hodín vkuse bez spánku, iba s prestávkami na doplnenie kalórii a toaletu. Presedel pri tom dokonca celý svoj narodeninový deň. No nedalo sa inak, lebo sme dokresľovali na poslednú chvíľu a tlač bola objednaná. Ale zvládol to. Potom zaspal ako Šípová Ruženka. Bol to príbeh sám o sebe – a takých máme viac.

Plánujete sa venovať v rámci tvorby iba Poslednému Followerovi, alebo máte v pláne nahliadnuť aj do iných komiksových príbehov?

Posledný Follower má to kúzlo, že dokáže odbočiť kamkoľvek sa mu zachce. Tak je ten príbeh postavený a čitateľ to ochutná už pri Križovatke svetov. Kniha už svojim názvom napovedá, že to bude poriadna divočina. Zatiaľ neplánujeme žiadne iné komiksové projekty, aj keď v pokročilom štádiu sme mali už dávnejšie rozpracovaný spin-off Admirála Duklocka, ktorý bol písaní pre staršieho čitateľa 16+.

Ďalším našim veľkým projektom by mal byť časopis Deti Zajtrajška, z ktorého by sme chceli urobiť moderný mienkotvorný mesačník pre školákov. Využiť by sme chceli náš štýl a mnohé inovatívne techniky tak, aby to bola jedna zábavná a vizuálne atraktívna pecka, ktorá dá zabudnúť na časy staromódneho Slniečka. Pracovne sme si tento časopis nazvali slovenský Forbes pre mladých.

Doňho by sme chceli vložiť aj komiksové jednohubky.     

Sledujete aj iných slovenských a českých autorov, prípadne umelcov?

Na to veľmi nie je čas. Všetkým ale držíme na diaľku palce, pretože akýkoľvek ďalší podobný projekt môže iba zvýšiť popularitu celého segmentu. My konkurenciu nevnímame vôbec konkurenčne, skôr kolegiálne. Boli by sme radi za nejaké ďalšie kreatívne štúdio, ktoré by robilo niečo podobné.

Zdroj: Redakcia/Štúdio Hafnos

Aká budúcnosť najbližšie čaká Posledného Followera? Blížia sa najdôležitejšie sviatky v roku. Sú v pláne aj nejaké špeciálne vydania?

Predsa vianočná kniha Križovatka svetov! V čase, keď bude toto interview vonku, by už mala byť knižka fyzicky v predaji v Pante. A špeciálna bude, verím, viac než dosť. Pracovali sme na nej v podstate rok a pol. Myslím, že ten kvalitatívny posun budú čitatelia cítiť už od prvej strany.

My ju už poznáme naspamäť, no pri každom opätovnom prečítaní a prelistovaní sme z nej boli rovnako nadšení. Okrem toho sme súbežne pracovali aj na jej ďalších štyroch pokračovaniach. Rok 2024 by teda mal byť v znamení nového a ešte lepšieho Followera.

Je možnosť pre fanúšikov, sa s vami na niektorom z pop-kultúrnych podujatí stretnúť aj osobne, a nechať sa komiksy podpísať?

Podpisovky sa pokúsime zorganizovať na nový rok v predajniach Panta Rhei. Už sme sa s nimi o tom bavili a zrealizovať sa podaria zrejme vo februári, keď bude vychádzať ďalšia kniha Strážcovia Antipriestoru. Fanúšikovia nám môžu, samozrejme, kedykoľvek napísať cez whatsapp na oficiálnu infolinku Posledný Follower: 0948 937 726.

Kanceláriu máme v Bratislave a s mnohými sme sa už osobne stretli

Už sme takmer v závere interview. Čiže by sme mohli prejsť na všeobecnejšie otázky z komiksovej pop-kultúry. Sleduješ/Čítaš aj komiksy od svetových vydavateľstiev, ako je napr. Marvel a DC Comics?

Priznám sa, že ja osobne nie som fanúšik konceptu super-hrdinov. Preto máme aj celý náš komiks postavený na civilných hrdinoch. Svetové komiksy však sleduje usilovne náš umelec Juraj, ktorý sa aj vďaka tomu zlepšuje mesiac čo mesiac, lebo sleduje trendy. Platí však, že komiks si robíme vlastným štýlom a nesnažíme sa nikoho kopírovať.

Ja sa zameriavam na klasiku a študujem svetových autorov sci-fi diel, keďže mám na starosti hlavne príbehovú stránku. 

Keď už sme pri týchto komiksoch, aký máš názor aj na aktuálny trend komiksových/super-hrdinských veľkofilmov a seriálov?

Mám na to názor asi nepopulárny. Menej je niekedy viac. Mne to posledné roky príde ako dojenie vyčerpanej kravy. Celý tento svet je presequelovaný a prespinoffovaný. Ale asi to svojho diváka má, keďže to kvalitne zarába. Ja osobne som fanúšik Nolanovho Batmana a Supermana s Cavillom. 

Martin, ešte raz ďakujem, že si si našiel čas na zodpovedanie otázok. Je niečo, čo by si v závere odkázal čitateľom?

Už by som sa chcel iba z celého srdca poďakovať. Za dôveru, za trpezlivosť a za podporu v akejkoľvek forme, ktorou je napríklad aj tento rozhovor. Vydávať na domácom trhu vlastný komiks na vlastné tričko iba v skupine nadšencov, a robiť to konzistentne v rámci rokov, je náročná výzva. Blížime sa k dvom krásnym métam: 1000 vytvorených strán a 50 000 predaných Followerov v súčte vo všetkých formátoch.

Neprinieslo nám to žiadne rozprávkové bohatstvo, ako by si niekto mohol myslieť, skôr prežívame. No robíme najčítanejší slovenský komiks všetkých čias, a to nás zatiaľ napĺňa. Verím, že v ďalších mesiacoch viac čitateľov získame než stratíme a budeme sa ďalej rozvíjať.

Naše pripravované knihy teraz môžu ľudia podporiť a výhodne objednať aj cez platformu Patreon, kde nás nájdu na tomto linku.

2
0
Avatar photo

Od Martin Krug

Zakladateľ a redaktor projektu diMANzia. Medzi najväčšie záľuby patrí populárna kultúra všeobecne, a s ňou spojené objavovanie rôznych zákutí tohto odvetvia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *