Zdroj: Warner Bros. Pictures

Do kín dorazil jeden z najočakávanejších filmov tohto roka, Dune: Part Two. Ide o jednu z najúspešnejších knižných sci-fi franšíz, ktoré vytvoril svetoznámy spisovateľ, Frank Herbert. Dune Chronicles sa na svetlo sveta dostali v roku 1965. Od tohto okamihu celá franšíza zaznamenala množstvo prínosov v podobe knižných pokračovaní alebo filmov.

Podobne, ako aj filmy, knižná séria Duna, je často popisovaná ako najpredávanejší sci-fi román v histórii. V roku 1984 dorazil prvý film, ktorý bol adaptáciou knižných diel. Prvú snímku s názvom „Dune“ napísal a natočil režisér David Lynch. V hlavnej úlohe sa predstavil Kyle MacLachlan, ako Paul Atreides. Aj napriek svojej veľkoleposti, tento film má iba priemerné hodnotenia.

V roku 2000, dorazila následne televízna mini-séria, ktorá pozostávala z 3 epizód, s časomierou po 90 – 94 minút. Ako druhý pokus obstál seriál omnoho lepšie, ako prvý film, no finále sa taktiež drží priemeru. Posledným z filmovej franšízy, dorazil v roku 2000 seriál, s názvom Deti Duny, ktorý je v porovnaní so svojimi predchodcami nadpriemerným dielom.

Všetky projekty sa však zameriavajú na jeden podstatný predmet, ktorý vystupuje ako jedna z najdôležitejších surovín galaxie. Korenie – melanž, je najcennejšia látka v celej galaxii. Umožňuje medzihviezdnu navigáciu, predlžuje život a poskytuje nadprirodzené schopnosti. Nachádza sa iba na planéte Arrakis, čo robí z tejto nehostinnej púštnej planéty, z geopolitického hľadiska, významný bod.

Čo je melanž a odkiaľ sa vzal?

Melanž alebo korenie, je hubovitá látka, výlučok piesočných lariev červov – menších kožovitých tvorov, ktoré žijú v hlbokom piesku púštnej planéty Arrakis, pričom pohlcujú vo svojom tele všetku povrchovú vodu. Pôvod piesočných pstruhov nie je známy, jediné miesto v známom vesmíre, kde sa nachádzajú, je práve Arrakis.

Vo vhodných podmienkach sa piesočná larva transformuje na piesočného červa, ktorý dosahuje dĺžku niekoľkých stoviek metrov a chráni piesky bohaté na melanž. Korenie má oranžovú farbu a má veľmi podobnú vôňu, ako škorica. Naprieč celej sérii, sa objavilo niekoľko pokusov o jeho vytvorenie syntetického melanže. Vďaka rôznym pokusom vzniklo tiež ultrakorenie, skrz zmutované piesočné červy.

Zdroj: Redakcia/Warner Bros. Pictures

Čo konkrétne toto dôležité korenie spôsobuje?

Melanž, korenie všetkého korenia, je v prvom rade vysoko návyková droga. Charakteristickým znakom závislosti na melanži sú „Ibádove oči“, temne modro zafarbené oči bez bielka a zreníc. Pokiaľ závislý jedinec stratí prístup k melanži, najprv oslepne a potom zomrie počas strašných bolestí. Korenie má však aj účinky, ktoré sú pre mnohých lákavé.

Melanž slúži tiež ako liek proti rôznym ochoreniam. Počas určitého obdobia rozšírili mysliace stroje smrtiaci vírus na planétu ovládanú ľuďmi. Vtedy bolo odhalené, že melanž znižuje riziko smrti. Mimo iného, melanž všeobecne predlžuje život o stovky rokov. Najväčší význam melanže tkvie v jej využití v medzihviezdnej preprave.

Navigátori Kozmickej gildy sú trvalo uzavretí v akváriách vyplnených melanžovým plynom, vďaka čomu sú schopní nahliadnuť do blízkej budúcnosti, a bezpečne tak riadiť kozmické lode zakriveným priestorom v nadsvetelnej rýchlosti. Bez melanže by tiež prakticky nebola možná komunikácia medzi jednotlivými planétami Impéria. Melanž ovplyvňuje aj ďalší významný produkt Arrakisu – Vodu života.

Vodu života vylučujú utopené piesočné červy. Tento výlučok je bežne prudko jedovatým, avšak niektoré ženy, predovšetkým členky Sesterstva Bene Gesserit, dokážu Vodu života vo svojom tele transformovať. Vzniká tak opojná droga, vďaka ktorej im v mysli vyvolá spomienky na všetky minulé životy v ženskej línii. V poslednom rade sa melanž využíva aj ako dochucovadlo v jedlých produktoch.

Zdroj: Redakcia/Warner Bros. Pictures

Syntetický melanž a ultrakorenie

V trilógii Predohra k Dune od Briana Herberta a Kevina J. Andersona bol predstavený syntetický melanž. Ten vznikol pod záštitou Bene Tleilaxu, ako Projekt Amal, aby sa eliminovala závislosť od melanžu na Arrakise. Aj keď sa im to nakoniec podarilo, pričom spočiatku sa zdalo, že má rovnaké účinky, ako bežný melanž, produkt nefungoval správne.

Testovacie piesočné pstruhy explodovali, keď ich vystavili účinkom syntetického melanžu. Testovanie látky Navigátormi gildy skončilo katastrofou. Ich akváriá boli zničené, pričom jeden z navigátorov zahynul. Keď sa odhalil celý projekt, vojvoda Leto Atreides zničil všetky záznamy o Projekte Amal. Zúčastnených majstrov Tleilaxu, ktorí celý Projekt Amal navrhli, všetkých popravili.

V záverečnom diele série Sandworms of Dune, autori Brian Herbert a Anderson, predstavili tiež látku známu, ako ultrakorenie. V tomto príbehu, Navigátori gildy presvedčia jedného príslušníka Tleilaxu, aby vytvoril pokročilé piesočné červy, aby získali melanž, ktorý nemajú odkiaľ získať. Podarí sa mu to úpravou DNA larvy piesočného červa a vytvorením vodnej formy červov.

Adaptujúc sa na nové prostredie, morské červy rýchlo prosperujú a produkujú vysoko koncentrovanú formu korenia, nazvanú ultrakorenie. Táto upravená forma korenia je tak silná, že iba malá dávka spôsobí Navigátorovi upadnutie do absolútnej kómy, prostredníctvom dokonalej presnosti.

Zdroj: Redakcia/Warner Bros. Pictures
2
0
Avatar photo

Od Martin Krug

Zakladateľ a redaktor projektu diMANzia. Medzi najväčšie záľuby patrí populárna kultúra všeobecne, a s ňou spojené objavovanie rôznych zákutí tohto odvetvia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *