Zdroj: Wizarding World

Harry Potter, milovaná a obľúbená, či už knižná alebo aj filmová séria. Dodnes sa dozvedáme vďaka nápaditej autorke franšízy, J. K. Rowling, rôzne zaujímavosti zo sveta čarodejníkov. A to aj napriek faktu, že slávna séria o čarodejníkovi s bleskom na čele, dávno skončila. Ohlasy okolo značky však stále neutíchajú. Po filmoch o Harrym Potterovi, sme dostali zaujímavú trilógiu filmov – Fantastické zvieratá. 

V rámci trilógie, sme od prvého dielu mohli sledovať dobrodružstva Newta Scamandera, čarodejníka a magického zoológa. Vďaka tejto trilógii sa nám však otvorili dvere k niečomu omnoho zaujímavejšiemu, čo sme doposiaľ v sérii o Potterovi videli len veľmi zriedka. Newt Scamander nám predstavil pestrý svet magických bytostí a zvierat, o ktorých sme vo filmovej sérii o Potterovi ani len nevedeli.

Dnes už 11 filmov magickej filmovej značky a niekoľko desiatok knižných diel, ktoré tento svet každým vydaním rozširujú. Zoznamujeme sa s krásnymi tvormi, ktoré by si naša myseľ nevedela ani len predstaviť. Následne tu máme nebezpečné bytosti, s ktorými si neradno zahrávať. V roku 2026 dorazí nový seriál, ktorý celú franšízu dozaista opäť o niečo rozšíri a predstaví ďalšie zaujímavosti.

V priebehu ďalšieho týždňa dorazí tiež očakávaná kniha, Harry Potter: Čarodejnícky almanach. Dielo, ktoré nám rozpovie o ďalších zákutiach čarodejníckeho sveta. Práve z týchto niekoľkých dôvodov, sa pozrieme na najnebezpečnejšie tvory, ktoré svet čarodejníkov pozná. Ktoré z nich sú najnebezpečnejšie? A s ktorými sme sa stretli v predchádzajúcich fimoch?

Počuli ste niekedy o rohatom hadovi?

Horned Serpents (Rohaté Hady) sa zvyčajne vyskytujú v čarodejníckom svete v Severnej Amerike. Obývajú vodné plochy. Práve vďaka ich hlavám s rohmi si získali svoje meno. Vydávajú nízky, melodický tón varujúci pred nebezpečenstvom. Ich rohovité výrastky slúžia ako jadro čarodejníckych prútikov.

Najcennejšou časťou ich tela sú drahokamy na čelách niektorých druhov. Tie údajne udeľujú čarodejníkom schopnosti letu a neviditeľnosti. Napriek tomu, že už pohľad samotný na tohto hada môže nahnať strach, lovci elixírov vyhubili takmer všetky skupiny v Západnej Európe pre ich magické vlastnosti.

Chiméry sú vo svete čarodejníkov obávanými tvormi

Pôvodom z Grécka, Chiméra, známa ako vysoko nebezpečná magická bytosť. Jej výzor prepája hlavu leva, telo kozy a chvost draka. Ministerstvo mágie zaradilo Chiméry medzi extrémne nebezpečné s neobchodovateľnými vajíčkami triedy A. Tento zákaz potvrdzuje tiež fakt, že v histórii existuje iba jediný čarodejník, ktorý Chiméru porazil, no zomrel z únavy. Aj víťazstvo nad Chimérou môže znamenať prehru.

Zdroj: Redakcia/Wizarding World

Temné tvory, známe ako Lethifolds

Lethifold, známy tiež ako Živý závoj, je hrozivá a nenásytná magická bytosť považovaná za temné, kvôli svojej agresivite. Má podobu čierneho plášťa, ktorý po pohltení obete stvrdne. Útočí v noci, keď jeho korisť spí, obaľuje ju a následne požiera.

Jediný známy preživší útoku Lethifolda je čarodejník Flavius Belby. Zistil, že jedinou ochranou pred týmto temným tvorom je kúzlo Patronus. Všetky ostatné obranné aj útočné zaklínadlá sú absolútne neúčinné.

Jedna z najnebezpečnejších mačkovitých šeliem sveta čarodejníkov – Wampus

Mačkovitá šelma – Wampus, sa nachádza prevažne v Appalačských vrchoch. Veľkosťou a svojim vzhľadom pripomína bežnú pumu. Nezvyčajné na nej tiež je, že vie uniknúť streľbe šípov, má šesť nôh, dokáže stáť na zadných labách, má hypnotické žlté oči a ovláda schopnosť Legilimencie.

Wampus je veľmi rýchly, silný a takmer nemožný na zabitie. V prípade, že by ste sa napili z jej sĺz, mohli by ste prísť k silnej strate pamäti, kvôli silným degeneratívnym účinkom. Tieto schopnosti odôvodňujú jej hodnotenie nebezpečia „XXXXX“.

Zdroj: Redakcia/Wizarding World

Nundu je ďalším zástupcom nebezpečných mačkovitých šeliem čarodejníkov

Nundu pochádza z východnej Afriky. Svojim vzhľadom veľmi pripomína. Typické je, že sa pohybuje maximálne ticho. Mnohými je považovaný za najnebezpečnejšie zviera sveta čarodejníkov. Jeho dych plný toxínov a chorôb môže zničiť celé dediny. Ovládnuť Nunduho je mimoriadne náročné, nikdy nebol porazený menej ako stovkou čarodejníkov.

Zaujímavosťou je, že mláďa Nunduho do Londýna previezol čarodejník – zlodej, Eldon Elsrickle okolo roku 1600, ale zviera ho nakoniec zabilo. Už od ich narodenia sa nedajú skrotiť.

Akromantuly sú v sérii Harry Potter už známym pojmom

V rámci série Harry Potter, sme sa s Akromantulami stretli už v 2. diele – Tajomná komnata. Akromantula, druh obrovského magického pavúka, sa v rámci histórie čarodejníkov zaznamenáva už od roku 1794. Jej obľúbenou potravou sú ľudia a môže mať až 4,5 metra dlhé nohy. Telo Akromantuly je pokryté hustými čiernymi chlpmi, s ôsmimi čiernymi očami (biele ak je slepá).

Veľkosť jej tela dosahuje veľkosti dospelého koňa. Najväčším nepriateľom pavúkov, vrátane Akromatúl, je Bazilisk. Jeho smrteľný pohľad je pre nich obrovskou hrozbou, kvôli ich veľkému zornému poľu.

Zdroj: Redakcia/Wizarding World

Dementor, ako postrach väzňov z Azkabanu

Prvýkrát boli Dementori predstavení v rámci príbehu Harry Potter a Väzeň z Azkabanu. A to nie úplnou náhodou. Dementorov využíva Ministerstvo mágie, ako strážnikov známeho väzenia Azkaban. Remus Lupin opísal Dementorov, ako jedny z najodpornejších tvorov vôbec. Obývajú tie najtemnejšie miesta. Priťahujú ich rozkladajúce sa telá, zúfalstvo, vysávajú mier, nádej a šťastie.

Svoje obete zanechávajú len s tými najhoršími spomienkami, prázdne a bez duše. Najdesivejšou schopnosťou Dementorov je tzv. Dementorov bozk, ktorým môžu vysať dušu človeka, čo je považované za horší osud než samotná smrť.

Majestátne draky sú hrôzostrašnými tvory vo svete čarodejníkov

Medzi najnebezpečnejšie tvory vo svete čarodejníkov patria bezpochyby draky. Tieto majestátne tvory sú známe divákom a čitateľom od momentu, kedy ich Ron Weasley spomínal v súvislosti s jeho bratom Charliem. Draky sú obrie oheň chrliace plazy s krídlami. Vyskytujú sa po celom svete a sú skutočne úchvatné. Čarodejníci a čarodejnice ich vyhľadávajú po celé stáročia, kvôli magickým vlastnostiam.

Medzi desať uznávaných druhov patrí Hungarian Horntail, Norwegian Ridgeback a Ukrainian Ironbelly. Kontrolovať a skrotiť drakov dokážu iba skúsení čarodejníci, pretože sú odolní voči omračovacím zaklínadlám.

Zdroj: Redakcia/Wizarding World

Stvorenia noci – Vlkolaci

Vlkolaci sú v rámci sveta čarodejníkov vnímaní, ako hrôzostrašné bytosti. Vlkodlak, známy aj ako lykantrop, je tvor, ktorý sa za splnu premieňa z človeka na nepredvídateľnú a nebezpečnú bytosť. Zaujímavosťou je, že v ľudskej podobe môže byť vlkolak rovnako dobrý alebo láskavý ako ktokoľvek iný. Existujú však prípady, ako Fenrir Grayback, ktorý neochvejne čakajú na spln.

Väčšia časť čarodejníckej spoločnosti vlkolakmi absolútne pohŕda a vyčleňuje ich. Mnohí jedinci, v ľudskej podobe, často čelia predsudkom a sú veľmi znevažovaní. Ďalším známym vlkolakom je spomínaný Remus Lupin.

Bazilisk je v rámci histórie čarodejníkov najnebezpečnejším tvorom vôbec

Bazilisk, tiež známy ako Kráľ hadov, je obrovský ušľachtilý had, ktorého najčastejšie chovajú temní čarodejníci. Zaujímavý je už samotný zrod Baziliska. Prvého Baziliska sa podarilo vyliahnuť už počas stredoveku, kedy bolo ich šľachtenie aj zakázané. Bazilisk sa narodí z vajíčka sliepky, avšak musí ho vysedieť žaba.

Známe tiež je, že priamy pohľad na Baziliska spôsobuje okamžitú smrť. Pokiaľ ho čo i len nepriamo spozorujete, jeho pohľad spôsobí okamžité skamenenie. Baziliska nie je možné skrotiť, avšak skúsení čarodejníci, ovládajúci parselčinu dokážu s týmto nebezpečným tvorom komunikovať.

Zdroj: Redakcia/Wizarding World
1
0
Avatar photo

Od Martin Krug

Zakladateľ a redaktor projektu diMANzia. Medzi najväčšie záľuby patrí populárna kultúra všeobecne, a s ňou spojené objavovanie rôznych zákutí tohto odvetvia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *