Zdroj: Warner Bros. Pictures

V prvom veku Stredozeme, ešte počas prvých vojen medzi elfmi a Morghotom, sa elfom podarilo vyhrať takmer každú bitku proti Morgothovi. Morgoth vedel, že elfovia boli v tom čase silnejší ako on a bolo mu nad slnko jasné, že tento konflikt nedokáže vyhrať iba pomocou svojej armády ohyzdov. Skúšal spolu so Sauronom šľachtiť nové rasy príšer, ktoré by mohli využiť v boji proti elfom a zvrátiť tak priebeh bojov.

Najobávanejšími bytosťami, ktoré sa im podarilo vyšľachtiť boli Draci. Draci boli presne tou rasou príšer, ktorá mala potenciál otočiť priebeh vojny a možno dokonca zaručiť definitívne víťazstvo temného pána. Morgoth si svojich drakov držal v tajnosti v hlbinách svojej pevnosti Angband dlhé stáročia. Mal v úmysle počkať na správny okamih, kedy by svoju novú zbraň odhalil svojim nepriateľom.

Glaurung, otec drakov

Vôbec prvým drakom, ktorý uzrel svetlo Stredozeme bol Glaurung, známy ako otec drakov. Glaurung bol obrovský jašter so štyrmi nohami bez krídel, ktorý chrlil plamene. Bol to v podstate iba taký prvý prototyp draka, pretože nemal dar letu. Zlomyseľný, ale verný služobník Morgotha dokázal rozprávať a rozumel hovorenej reči. Patril medzi najobávanejšie zlé stvorenia Prvého veku.

Presný rok jeho stvorenia nie je známy. Avšak, prvá zmienka o otcovi drakov pochádza z roku 260 prvého veku, kedy sa Glaurung rozhodol svojvoľne opustiť katakomby Angbandu. Glaurungovi sa podarilo prelomiť obliehanie Angbandu elfmi po vyše 200 rokoch. Víťazstvo však netrvalo dlho a bol zahnaný elfskou jazdou. Morgoth zúril pretože sa Glaurung odhalil nepriateľom a už nebol viac tajnou zbraňou.

Je ale nutné dodať, že Glaurung nebol v tom čase ešte úplne dospelý, ale bol skôr adolescentom. Jeho druhý útok sa uskutočnil až v roku 455 prvého veku, kedy už bol Glaurung úplne dospelý. Vojsko temného pána definitívne prerušilo obliehanie Angbandu na čele s Glaurungom. Túto bitku poznáme pod menom „bitka náhleho ohňa“, po ktorej sa priebeh vojny začal otáčať v prospech temného pána Morgotha.

Zdroj: Redakcia / LOTR Wiki

Dračí kráľ Nargothrondu

Najväčší počin Glaurunga prišiel v roku 495 prvého veku, kedy spolu s armádou ohyzdov a balrogov vydrancoval elfské mesto Nargothrond. Pri útoku bol kráľ mesta Orodreth zabitý. Tu sa ukázala špeciálna schopnosť Glaurunga, keď svojim pohľadom zhypnotizoval Turina a zakorenil mu do hlavy klamstvá o otroctve jeho matky a sestry, pre ktoré musel Turin opustiť Nargothrond.

Glaurung vládol Nargothrondu ako dračí kráľ najbližšie 3 roky. V roku 498 bol Glaurung zabitý Turinom. Pred smrťou mu prezradil, že jeho nová žena Niniel je v podstate jeho sestra Nienor, ktorej Glaurung predtým svojim pohľadom vymazal spomienky. Pred smrťou Glaurung Nienor jej spomienky vrátil a ona spáchala samovraždu skokom z útesu. Turin tiež spáchal samovraždu, padol vlastným mečom.

Ancalagon čierny, najmocnejši drak Stredozeme

Ancalagon bol bezkonkurenčne najväčším drakom, ktorého Morgoth vytvoril a taktiež najmocnejším svojho druhu v celej histórií Tolkienovho univerza. Meral vyše jeden kilometer. Rozpätie jeho krídel bolo okolo dvoch kilometrov, čo znamenalo, že bol zďaleka najväčším drakom. Ancalagon bol taktiež aj veliteľom všetkých morgothových drakov a najmocnejšou zbraňou temného pána.

V závere bojov prvého veku, keď už to vyzeralo na definitívnu porážku zla, Morgoth vypustil z hlbín svojej pevnosti Angband na armádu dobra svojich ohnivých drakov na čele s Ancalagonom. Bolo to prvýkrát, čo bol Ancalagon videný v akcii a spolu s ostatnými drakmi začal pomaly otáčať priebeh rozhodujúcej bitky. Keď už to vyzeralo, že je všetko stratené, objavil sa Eärendil na svojej lodi Vingilot spolu s Thorondorom.

Eärendil bol otec Elronda a Elrosa, dostal od Valar špeciálnu moc, ktorá umožnila jeho lodi lietať. Thorondor bol obrovský orol, ktorý letel so svojimi orlami po boku Eärendila a pomohol mu zdolať mocného draka. Letecký boj medzi Ancalagonom a Eärendilom trval celý deň, avšak Eärendilovi sa podarilo zasadiť rozhodujúci úder a poslal k zemi najmocnejšieho draka, akého kedy svet videl.

Ancalagonov pád zničil celé pohorie Thangorodrim, v ktorého útrobách sa nachádzala Morgothova pevnosť Angband. Po páde Ancalagona sa tak skončila najväčšia vojna v histórii Stredozeme, ktorá trvala viac ako 40 rokov. Po Morgothovej definitívnej porážke ho Valari sťali a jeho telo vrhli za hranice sveta do prázdnoty. Porážka Morgotha priniesla druhý vek Stredozeme.

Zdroj: Redakcia / LOTR Wiki

Scatha, drak, ktorý sídlil na severe Stredozeme

Na severe Šedých hôr sa usadil na dlhú dobu drak menom Scatha. Pripomínal vzhľadom Glaurunga, prvého draka Stredozeme. Scatha bol dlhý jašter so štyrmi nohami bez krídel. O Scathe toho veľa nevieme. Čo však vieme povedať s istotou je to, že mal dlhý život a sídlil na severe Stredozeme. Privlastnil si veľký poklad, ktorý patril do tej doby Trpaslíkom, ktorí sídlili neďaleko.

Jedného dňa Scathu zabil Fram a privlastnil si jeho poklad. Fram bol vodca ľudu zo severu menom Éothéod. Ľud Éothéod boli predkami ľudí z Rohanu, ktorí vtedy sídlili na severe Stredozeme. Trpaslíci, ktorí vlastnili poklad predtým ako ich Scatha oň pripravil, si tento poklad nárokovali od Frama naspäť. Ten im však poklad nevydal. Poslal im dračie zuby s odkazom, ktorý Trpaslíkov hlboko urazil.

V odkaze bolo napísané, že zuby ktoré im poslal majú oveľa väčšiu hodnotu ako ich poklad, pretože ich nadobudnutie stálo oveľa viac námahy ako nahromadenie ich pokladu. Krátko po tomto incidente bol Fram, vodca ľudu Éothéod zabitý. Nikto nevie presnú príčinu jeho smrti, ale traduje sa, že to boli práve trpaslíci, ktorí ho o život pripravili.

Zdroj: Redakcia / LOTR Wiki

Smaug, posledný drak Stredozeme

Smaug bol klasický okrídlený drak, ktorého si môžete pamätať z trilógie Hobit od režiséra Petera Jacksona. Nevieme presne, kedy sa Smaug narodil, ale vieme, že to bolo až niekedy v treťom veku, čo znamená, že do vojny Hnevu, v ktorej prišiel o život jeho predok Ancalagon, určite nezasiahol. Smaug ako aj ostatné draky tretieho veku, ako napríklad Scatha, mal slabosť pre trblietajúce sa zlato a drahokamy.

Preto v roku 2770 tretieho veku napadol Osamelú horu, v ktorej sa nachádzalo trpasličie mesto Erebor. Thrór, vtedajší trpasličí kráľ Ereboru, bol nútený so svojím ľudom Erebor opustiť, pretože nemali prostriedky na to, aby draka dokázali poraziť. Smaug spálil všetko a každého, kto sa mu postavil do cesty. Kráľovi a princovi Ereboru sa podarilo utiecť z Osamelej hory pomocou systému tajných tunelov.

V roku 2941 sa družina na čele s Thorinom Oakenshieldom, právoplatným dedičom trónu Ereboru vydala na výpravu do Osamelej hory. Gandalf bol hlavným dôvodom, prečo sa táto družina odhodlala vydať na tak nebezpečnú cestu a zobral spolu s hŕstkou trpaslíkov aj hobita Bilba Pytlíka. Po príchode do Ereboru našli Smauga, ako spí na hore zlata. Nikto sa ho neodvážil konfrontovať, teda až na odvážneho Bilba.

Bilbo za pomoci prsteňa, ktorý ho nezviditeľnil, dokázal vyprovokovať draka natoľko, aby Erebor opustil. Smaug sa vydal do neďalekého mesta, ktoré ležalo na jazere a začal ho spaľovať svojím dračím dychom, pretože sa domnieval, že Bilbo sa dostal do Ereboru za pomoci obyvateľov tohto mesta. Drak zničil takmer celé mesto, postavil sa mu iba odvážny Bart a zostrelil ho z oblohy čiernym šípom.

Zdroj: Redakcia / Warner Bros. Pictures

Koniec Drakov v Stredozemi

Po zostrelení Smauga v roku 2941 tretieho veku sa podarilo nadobro zbaviť Stredozem jedného z najnebezpečnejších druhov, aké kedy v Stredozemi žili. Najväčšiu zásluhu na porazení Smauga mal v tomto príbehu Gandalf šedý.

Gandalf veľmi dobre vedel, že sa musia draka zbaviť skôr, ako sa vráti Sauron k plnej sile, pretože spojenectvo Smauga a Saurona mohlo znamenať koniec pre ľudí a elfov Stredozeme. Od tohto okamihu sa v Stredozemi neobjavili žiadny ďalší draci.

2
0
Avatar photo

Od Frenz Penz

Som vášnivým fanúšikom Tolkienovej Stredozeme, kam sa najviac upierajú moje články. Mimo iného vystupujem ako hrdý člen moderátorského zastúpenia v diMANzii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *