Príbeh Helma Kladiva a Rohanu sa v dejinách Stredozeme odohral až pomerne neskoro. Rohanské kráľovstvo vzniklo v roku 2510 tretieho veku. Udialo sa tak, keď vodca Rohirrov Eorl zachránil Gondor pred porážkou vo vojne s Východňanmi. Správca Gondoru Cirion sa rozhodol Rohirrom darovať provinciu Calenardhon ako dar za ich pomoc. Eorl prijal tento dar s radosťou a stal sa prvým kráľom Rohanu.
Eorl, prvý kráľ Rohanu, a vtedajší správca Gondoru Cirion zložili prísahu, že ich národy si budú navzájom pomáhať v časoch núdze, a táto prísaha sa viazala aj na nich nástupcov až do skonania sveta. Zomrel v roku 2545 tretieho veku na východe Rohanu pri bitke s Východňanmi. Jeho syn Brego sa stal druhým kráľom Rohanu, odvrátil nadobro hrozbu Východňanov v Rohane a založil Edoras ako hlavné mesto.
Počas vlád Bregových najbližších šiestich nasledovníkov Rohirrovia objavovali všetky zákutia svojho nového domova a žili v relatívnej prosperite a mieri, až na občasné šarvátky s ľuďmi z Dunlandu, ktorí žili na západ od Rohanu pri južnom cípe Mlžných hôr. Prvý veľký konflikt Rohanu od čias Eorla prišiel za vlády deviateho kráľa Helma, ktorý sa preslávil svojou silou a symbolizoval nezdolnosť Rohanského ľudu.

Počiatok vlády a vznik prezývky Helma Hammerhanda
Helm sa narodil v roku 2691 tretieho veku. Bol jediný syn kráľa Grama a následník Rohanského trónu. Počas vlády Grama sa konflikty medzi Rohanom a Dunlandom začali vyostrovať. Helm usadol na trón v roku 2741 tretieho veku ako 50-ročný. Dunlanďanom sa podarilo zabrať Železný pas, ktorý ležal na severnej hranici Rohanu. V tej dobe bol neobývaný kvôli následkom veľkého moru spred vyše 1000 rokov.
Počas Helmovej vlády istý muž menom Freca, ktorý vlastnil pozemky na západe Rohanu a bol taktiež jedným z Rohanských šľachticov, ignoroval Helmove zvolávania rady. Hovorí sa, že Freca, mimo jeho dunlandský pôvod, bol aj potomkom piateho kráľa Rohanu, Fréawina, a bažil po Helmovom tróne. V roku 2754 tretieho veku Helm znova zvolal radu, na ktorú sa už tentokrát Freca dostavil.
Freca dorazil do Edorasu s eskortou svojich mužov a požadoval ruku Helmovej dcéry pre svojho syna Wulfa. Helm tento návrh rázne odmietol. Po skončení rady došlo medzi Helmom a Frecom k slovnej roztržke. Helm vyzval Frecu, aby si svoje nezhody išli vyriešiť von, pretože bitky v Edorase boli zakázané. Helm a Freca vyšli z mesta, kde po krátkom, ale ostrom rozhovore Helm zasadil Frecovi úder do tváre.
Po tomto údere sa Freca zrútil k zemi a o pár minút zomrel. Po tomto incidente Helm dostal prezývku Hammerhand, čo v preklade znamenalo kladivová ruka. Helm následne vyhlásil Frecovho syna Wulfa a jeho mužov za nepriateľov kráľa a Rohanského ľudu. Wulf so svojimi mužmi uháňal smerom na západ do Dunlandu, kde začal zbierať nových prívržencov, aby sa mohol Helmovi pomstiť za smrť svojho otca.

Vojna Rohirrov
O štyri roky neskôr, v roku 2758 tretieho veku sa Wulf vrátil s armádou skladajúcou sa prevažne z Dunlaďanov, ale aj z posíl zlých ľudí z juhu. Wulfova armáda zaútočila zo západu a porazila Helmovo omnoho menšie vojsko. Helm so zvyškom svojej armády a mladším synom Hámom sa museli stiahnuť do pevnosti menom Súthburg, neskôr známej pod menom Helmova roklina, ktorú Wulf začal obliehať.
Helmov starší syn Haleth zahynul pri obrane hlavného mesta Edoras. Wulf po obsadení Edorasu zasadol na trón v zlatej sieni Meduseld, a sám sa korunoval za nového kráľa Rohanu. Koncom roku 2758 tretieho veku prišla veľmi tuhá a dlhá zima, ktorá zdecimovala nielen Rohan, ale aj celý sever Stredozeme. Počas obliehania ľud Rohanu trpel hladom a dostal sa do takmer beznádejnej situácie.
Helmov mladší syn Háma sa rozhodol neuposlúchnuť rozkazy svojho otca. S hŕstkou mužov opustil pevnosť a snažil sa prebojovať cez nepriateľov vo viere, že sa mu podarí vrátiť naspať so zásobami, ktoré jeho ľud tak veľmi potrebuje. Háma sa však stratil v snežnej búrke a už sa nikdy nevrátil. Po strate oboch synov sa následníkom stal Helmov synovec Fréaláf, ktorý sa ukryl v horách, kde sa snažil prežiť zimu.
Helma zachvátil veľký smútok kvôli smrti svojich synov a začal sa po nociach sám vytrácať zo svojej pevnosti za zvuku svojho rohu. Po nociach prepadával tábory svojich nepriateľov, ktorých mnohokrát zabíjal holými rukami. Povrávalo sa, že keď nenašiel jedlo, pojedal mŕtvoly svojich nepriateľov. Keď jeho nepriatelia začuli v diaľke jeho roh, tak zo strachu radšej utiekli ako by sa mu mali postaviť.

Koniec vojny a druhá línia Rohanských kráľov
Jednej noci sa Helm už naspäť do pevnosti nevrátil. Jeho muži našli jeho mŕtvolu stáť pred bránou zmrznutú a nehybnú. V marci roku 2759, keď skončila dlhá zima sa Fréaláf so skupinkou svojich mužov rozhodol získať späť Edoras, čo sa mu aj podarilo. V zlatej sieni zabil Wulfa. Fréaláf bol korunovaný ako desiaty kráľ Rohanu a započal druhú kráľovskú líniu Rohanu, ktorá pretrvala až do smrti Théodena.
Fréaláf zobral Helmovo telo do Edorasu, kde ho pochoval medzi ostatných kráľov. Fréalof podnikol kroky k vyčisteniu svojho kráľovstva od nepriateľov, dokonca sa mu podarilo poraziť Dunlanďanov, ktorí okupovali Železný pas už po štyri generácie a Rohanské kráľovstvo sa pomaly dostalo do stavu v akom bolo pred začatím vojny s Wulfom.
Koncom roku 2759 tretieho veku sa do Rohanu dostavil Saruman a žiadal kráľa Fréalafa a správcu Gondoru Berena, aby sa mohol usadiť v Železnom pase, kde by bránil severnú hranicu Rohanu pred prípadnými budúcimi inváziami Dunlanďanov. Beren a Fréaláf s radosťou povolili Sarumanovi sídliť v Železnom pase, pretože odmietnuť pomoc tak mocného spojenca by bolo veľmi hlúpe.
Sarumanove plány a predstavy boli však úplne odlišné ako popisoval vodcom Gondoru a Rohanu. Spočiatku Saruman pomáhal a chránil Rohan, avšak v tajnosti začal zhromažďovať nepriateľov pod svoju bielu ruku. Neskôr, ako už je známe, sa stal obávaným nepriateľom a zradcom.
