Zdroj: LOTR wiki

Ohyzdi – rasa bytostí, ktorú vytvoril prvý temný pán Morgoth ešte počas veku stromov. Rasa ohyzdov je staršia ako samotná rasa ľudí. Potulovali sa krajmi Stredozeme ešte pred vznikom Slnka a Mesiaca. Slúžili ako hlavná vojenská skupina oboch temných pánov. Vzrastom podobní ľudskej rase, avšak vzhľadom a povahou zďaleka odlišní. Ohyzdi sú zlomyseľná rasa, vraždiaca pre radosť a potešenie.

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na život jedného z najznámejších ohyzdov v histórií Stredozeme. Na úvod celého príbehu však musíme spomenúť dôležitý moment v histórii ohyzdov. Po tom, čo trpaslíci v roku 1980 Tretieho veku prebudili Balroga pri ťažbe mithrilu, začala katastrofa, ktorá viedla k smrti kráľa Durina VI. a úteku trpaslíkov z Khazad-dum. Táto udalosť umožnila ohyzdom, aby sa usídlili v Morii.

Medzi ohyzdmi, ktorí sídlili v Morii sa vyskytoval aj krutý Azog Znesvätiteľ. Azog vystupoval aj vo filmovej trilógií Hobit od Petera Jacksona. Avšak, v daných filmoch by sa vôbec nemal objavovať, nakoľko v knihe Hobit od J. R. R. Tolkiena sa vôbec nevyskytuje. Do filmovej trilógie ho pridali pravdepodobne, aby vylepšili dej nie celkom vydarenej série. Vieme teda s určitosťou, kto bol Azog v skutočnosti?

Azogov debut v Tolkienovom legendáriu

Prvá písomná zmienka o Azogovi Znesvätiteľovi je z roku 2790. Je dosť možné, že Azog sa dostal do Morie ešte v roku 2480 tretieho veku. V tom čase na miesto dorazila prvá skupina ohyzdov, ktorí prišli obsadiť bývalé trpasličie mesto Khazad-dum, na pokyn temného pána Saurona. Ten v tom čase sídlil v pevnosti Dol Guldur. Ale nakoľko nevieme, kedy sa Azog narodil, tak to nemôžeme povedať s určitosťou.

V spomínanom roku 2790 tretieho veku sa Thrór, vtedajší kráľ Durinovho ľudu pokúsil o návrat do rodiska svojich predkov, avšak skončilo to pre neho tragicky. Ohyzdi, ktorí v tom čase okupovali bývalé trpasličie mesto Khazad-dum zajali Thróra a doviedli ho pred svojho náčelníka Azoga. Azog s Thrórom spravil rýchly proces, a už tak malého trpaslíka skrátil o hlavu a vyryl mu na čelo nápis „AZOG“.

Trpaslík Nár, ktorý vtedy Thróra sprevádzal na jeho potulkách, sa neodvážil prejsť cez východnú bránu do Morie. Nár čakal na svojho kráľa, no ten sa už nikdy živý nevrátil. Po niekoľkých dňoch strávených pri bráne Morie sa z jej schodiska skotúľalo telo bez hlavy a o pár okamihov sa vynoril z temnoty aj Azog s jeho eskortou, zvierajúc v rukách hlavu nebohého Thróra.

Azog varoval Nára, aby sa už nikto z trpasličej rasy nepokúšal vracať, pretože Moria má nového pána. Jeho meno vyryl na čelo Thrórovej hlavy v trpasličích runách, aby si to mohol každý trpaslík prečítať. Poslal Nára odovzdať správu svojmu ľudu a hodil po ňom malé vrecúško s bezcennými mincami. Nár sa so slzami v očiach a hnevom na duši vydal za svojim ľudom, aby im mohol zvestovať túto novinu.

Zdroj: Redakcia / LOTR Wiki

Zjednotenie siedmych klanov a vojna trpaslíkov a ohyzdov

Rozzúrený Thrain II., syn zosnulého Thróra, sa rozhodol zvolať svoje vojsko a začal sa pripravovať na vojnu. Okrem samotného Durinovho ľudu sa rozhodol zvolať aj zvyšných šesť klanov trpaslíkov. Na volanie Thróra všetky klany reagovali pozitívne, a tak strávili 3 roky prípravou na vojnu s ohyzdami. Podarilo sa im zoskupiť najväčšiu armádu trpaslíkov, akú Stredozem kedy videla.

Armáda trpaslíkov začala agresívnym útokom na ich bývalú pevnosť Gundabad na severe Mlžných hôr. Tá už v tom čase patrila pod kontrolu ohyzdov niekoľko tisíc rokov. Bitku o Gundabad sa trpaslíkom podarilo vyhrať bez väčších problémov a strát na životoch. Väčšina neskorších bitiek sa odohrávala priamo v útrobách Mlžných hôr, pod zemským povrchom.

Trpaslíci mali lepšie vycvičenú a vyzbrojenú armádu, a tá si dominante išla za víťazstvom v tejto vojne. Prvá a zároveň posledná bitka, kde utrpeli trpaslíci veľké straty, bola práve bitka pri Azanulbizare v roku 2799 tretieho veku, kde sa konečne ukázal v boji aj trpaslíkmi nenávidený Azog. Azogovi sa v bitke podarilo zabiť Náina, bratranca nového kráľa Thraina II.

Azog po úspešnom dueli zodvihol hlavu a rozhliadol sa po bojisku. Uvidel, že drvivá väčšina jeho armády bola rozprášená. Keď si uvedomil, že túto bitku prehral, vydal sa na ústup do hory, keď ho v tom dobehol Naínov syn Daín a usekol mu hlavu. Na znak víťazstva v tejto vojne Daín napichol Azogovu hlavu na oštep a strčil mu do úst vrecúško s mincami, ktoré dal Azog Nárovi, keď zabil vtedajšieho kráľa Thróra.

Zdroj: Redakcia / LOTR Wiki

Nasledovník Azoga, Bolg

Po víťazstve trpaslíkov v Bitke pri Azanulbizare chcel Thraín a jeho ľud pokračovať v bojoch do samotných hlbín Morie a po dlhých stáročiach konečne získať späť rodisko svojich predkov. Avšak, predstavitelia ostatných šiestich klanov trpaslíkov sa v boji o Moriu rozhodli vynechať. Nepovažovali ju totižto za svoj domov. Pomsta za smrť kráľa Thróra bola dokonaná a Moria zostala ďalej liahňou zla a temnoty.

Po smrti Azoga sa počet ohyzdov v Morii značne zredukoval a tí, ktorí prežili nasledovali jeho syna Bolga a to takmer ďalších 150 rokov. Bolg viedol ohyzdov z Morie až do roku 2941 tretieho veku. V tomto roku sa uskutočnila bitka piatich armád, kde Bolg bojoval proti Daínovi a Thorinovi Oakenshieldovi, synovi Thraína druhého. Bolga nakoniec zabili v boji a jeho smrťou sa skončila aj pokrvná línia Azoga.

Zdroj: Redakcia / LOTR Wiki
4
0
Avatar photo

Od Frenz Penz

Som vášnivým fanúšikom Tolkienovej Stredozeme, kam sa najviac upierajú moje články. Mimo iného vystupujem ako hrdý člen moderátorského zastúpenia v diMANzii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *