Gandalf bol odjakživa jednou z kľúčových postáv v dielach J.R.R. Tolkiena o Stredozemi. Vstúpil do dejín s rozžiarenou palicou a múdrosťou, ktorá prekračuje hranice reálneho sveta. Jeho významná úloha v Pánovi prsteňov a Hobitovi nám poskytla fascinujúci pohľad na jeho dobrodružnú cestu. V tomto článku sa pohneme po stopách Olorinového epického príbehu, ako jeho postava ovplyvnila a formovala Stredozem.
Olorin putoval po dlhé stáročia tretieho veku po západe kontinentu, a preto získal aj mnoho mien. Elfovia ho napríklad volali Mithrandir, čo znamenalo „šedý pútnik“. Trpaslíci ho volali Tharkun, údajne to znamenalo „muž so žezlom“. Ľudia z Arnoru mu hovorili – Gandalf, meno pod ktorým ho všetci poznáme.
Približne sto rokov po príchode Istarov do Stredozeme, sa elfovia a čarodejníci dozvedia o zlej anomálií nesúcej sa z pevnosti Dol Guldur. Niektorí sa domnievajú, že jeden z deviatky sa vrátil, no Gandalf sa domnieva, že sa vrátil samotný Sauron. Počas nasledujúcich rokov sa ohyzdi množili v Mlžných horách, a na ich severnom cípe v 3. veku je založená černokňažná ríša, Angmar.
V roku 2063, tretieho veku, sa Gandalf rozhodne vydať do Dol Guldur sám, aby preskúmal tajomstvá, ktoré sa tam skrývajú. Narazí na záhadnú entitu známu ako Nekromancer. Z toho dôvodu, v roku 2066 zakladá „Biely rád“. Členmi boli Elrond, Galadriel, Cirdan, Gandalf a Saruman. Pôvodne je zvolený za vodcu Gandalf, ktorý však odmietne, pretože chce skúmať Stredozem a byť rasám západu viac k dispozícii.
Aj napriek nesúhlasu ostatných členov, vodcom sa stáva Saruman Biely.
Počas dobrodružstiev, naprieč Eriadorom, sa stretne a významne zblíži s rasou hobitov v Kraji. Gandalf je očarený ich prejavom odvahy a spolupatričnosti, čo sa prejavilo aj počas Dlhej Zimy v roku 2758, keď im Gandalf pomáhal v boji o prežitie.
V roku 2845, sa Gandalf vydáva zachrániť trpasličieho kráľa Thraina II. Gandalfove pátranie ho zavedie opäť do Dol Guldur, kde nájde Thraina, ktorý mu odovzdá mapu a kľuč od Ereboru. Taktiež sa dozvie, že Nekromancer sa zmocnil posledného trpasličieho prsteňa moci. Postupne sa odhaľuje, že temná entita známa ako Nekromaner je v skutočnosti Sauron. Gandalf sa rozhodne bezodkladne zvolať Bielu radu.
V ďalších desaťročiach sú Gandalfove návštevy do Kraja čoraz častejšie. Účastní sa na veľkom počte slávností hobitov, kde sa zoznámi s mladým Bilbom Pytlíkom. V roku 2941 narazí na dediča trónu Erebor Thorina Oakenshielda. Vytvoria spolu plán, ako získať Erebor naspäť pod kontrolu trpaslíkov. Gandalf trvá na tom, aby sa na výpravu pripojil aj Bilbo.
Výprava sa vydáva na východ s prvou zastávkou v Roklinke. Po ceste do Roklinky sú Bilbo a traja trpaslíci unesení trollmi a zavlečení do jaskyne, odkiaľ ich vyslobodí Gandalf. V jaskyni objavia veľký poklad. Gandalf si odtiaľ odnesie meč Glamdring, ktorý vykovali ešte elfovia v prvom veku. Bilbo tiež nájde dýku, ktorá zmodrá, keď sú na blízku nepriatelia a pomenuje ju Žihadlo, ktoré jedného dňa dostane Frodo.
Dôležitá úloha počas knižných udalostí – The Hobbit
Po odpočinku v Roklinke sa skupina vydá ďalej smerom cez Mlžné hory. Gandalf zachránil tentokrát Thorina pred ohyzdami, ktorí táborili pri horách. Po nečakanom obkľúčení škretmi prilietajú orly, ktorí zachraňujú Gandalfovu družinu. Počas ich cesty cez hory sa Bilbovi podarilo nájsť Sauronov prsteň, ktorí stratil po dlhých stáročiach Gollum.
Po prekonaní hôr sa Gandalf od skupiny oddeľuje, a vydáva sa s Bielym rádom konfrontovať Saurona. Biely rád Saurona dokázal vyhnať. Následne sa vrátil na sever pomôcť dobyť Erebor. Po jeho príchode je už drak Smaug mŕtvy, a Erebor leží v rukách trpaslíkov, ktorí sa pripravujú na útok armády ľudí a elfov. Gandalf prišiel včas a varoval všetkých, aby spojili sily pred blížiacou sa armádou ohyzdov.
Armády ľudí, elfov a trpaslíkov vytvorili jedno vojsko a porazili nepriateľa. Po víťazstve zostal Erebor v rukách trpaslíkov, a Gandalf s Bilbom sa vydali na dlhú cestu späť do Kraja. O niekoľko rokov neskôr stretáva Aragorna po prvýkrát. Stanú sa z nich priatelia, a začnú spolupracovať na porážke Saurona. Pri opakovaných návštevách Kraja, si však všimne, že Bilbo vôbec nestarne.
V roku 3001, po slávnej Bilbovej narodeninovej oslave, ktorú sme mohli vidieť tiež vo filmovej sérii Pána prsteňov, sa mu podarilo presvedčiť Bilba, aby zveril prsteň Frodovi. Počas dlhých rokov pátrania narazí Gandalf na Isildurov pergamen v Minas Tirith, ktorý mu odhalí tajomstvo prsteňa. Na ceste do Kraja sa dozvie o tom, že Aragornovi sa podarilo zajať Golluma.
Výsluch Golluma
Výsluch zajatca Golluma odhalí, že Sauron už zistil, kde sa prsteň nachádza, a že mu odhalil informácie o prsteni. Po odhalení týchto skutočností sa Gandalf, urýchlene poberá do Kraja, aby mohol varovať Froda. Po jeho príchode sa Frodo dozvedá všetko o pôvode prsteňa. Spolu so Samom ich vyslal na cestu do Hôrky, kde sa mali pôvodne stretnúť, a následne vyraziť do Roklinky.
Medzitým, sa Gandalf ponáhľal uvedomiť Sarumana o tejto závažnej situácií. Pri ich stretnutí sa dozvedá, že Saruman prešiel na zlú stranu. Dochádza k boju, po ktorom je Gandalf vyše dva mesiace uväznený na vrchole Železného pasu, odkiaľ ho vyslobodí až Pán Orlov. Cestujú do Edorasu, kde varuje Théodena o hrozbe zo Železného pasu.
Ten však odmieta akékoľvek rady, a ponúkne mu koňa, na ktorom ho žiada, aby odišiel. Gandalf si vyberie Tieňovlasa a ponáhľa sa smerom do Hôrky, kde sa mal stretnúť s Frodom. Na mieste zisťuje, že Frodo a hobiti už opustili Hôrku s Aragornom, a vydáva sa za nimi smerom na východ. Po náročnej ceste a boji s Nazgulmi sa Gandalf rozdelí s Tieňovlasom a prichádza do Roklinky.
Aragorn s Frodom a hobitmi prichádzajú, až o 3 dni neskôr. Frodo je vážne ranený, ale Elrondovi sa ho nakoniec podarí vyliečiť. Po jeho uzdravení sa v Roklinke sformuje Spoločenstvo prsteňa, ktorého pôvodnou úlohou bolo dostať sa do Mordoru a zničit prsteň. Gandalf vedie Spoločenstvo cez horský priesmyk Caradras v Mlžných horách, ktorý je nanešťastie zavalený snehom.
Ikonická transformácia z Gandalfa Šedého na Bieleho
Jediná cesta vedie cez Moriu. Gandalf sa usiloval Morii vyhnúť, pretože vedel, že sa tam nachádza obávaný Balrog, ktorého moc sa vyrovná tiež sile mocného Istara. Jeho snahy však boli márne. Počas priechodu Moriou, Spoločenstvo narazí na Balroga a Gandalfovi neostáva nič iné ako s démonom bojovať. Počas boja sa obaja prepadnú do priepasti a osem dní medzi sebou bojujú.
Následne Gandalf prenasleduje Balroga, až na najvyšší vrchol Mlžných hor, kde sa mu konečne podarí démona premôcť. V tomto bode začína jeho legendárna transformácia. Gandalfa sa zmocnila temnota a skoná. O niekoľko týždňov sa však jeho telo znova nadýchne. Bol poslaný späť, aby dokončil svoju úlohu. Z najvyššej hory ho zachraňuje Pán Orlov, a privezie ho do Lorienu za pani Galadriel.
Dostane nový biely habit a palicu. Dozvedá sa o tom, že Spoločenstvo sa rozpadlo, a Frodo so Samom ostali na cestu do Mordoru sami. Gandalf neskôr stretne Aragorna, Gimliho a Legolasa. Odhaľuje svoju novú identitu ako Gandalf Biely. Všetci štyria sa vydávajú do Edorasu, kde oslobodia Théodena spod Sarumanových kúziel, a začínajú sa pripravovať na blížiacu sa vojnu.
Théoden sa rozhodne premiestniť svoj ľud do Helmovho žľabu, kde verí vo víťazstvo Rohanu. Gandalf sa medzičasom vyberá na vidiek hľadať Éoméra a mužov schopných boja. Po Piatich dňoch sa Gandalfovi a Éomerovi podarí dostať na bojisko, kde otáčajú priebeh bitky. Po víťazstve sa vydávajú do Železného pasu. Saruman sa odmieta podrobiť.
Mocný Gandalf Biely
Gandalf zlomil Sarumanovu palicu a vylúčil ho z rádu Istarov za svoju zradu. Palantir, ktorý si zo Železného pasu vezmú, im odhalí Sauronov plán na zničenie Minas Tirith. Gandalf nasledujúce 3 dni cestuje do Minas Tirith, aby varoval Gondor pred blížiacim sa nepriateľom. Pri rôznych bojoch odhaľuje svoje nové sily, a lúčmi bieleho svetla zaháňa nepriateľov naspäť do temnoty.
Pri pobyte v Gondore stretáva Faramira. Ten mu povie o jeho stretnutí s Frodom a Samom, a ubezpečuje ho, že sú na správnej ceste. O 4 dni neskôr prebieha najväčšia bitka tretieho veku, kde je Gondor skoro porazený. Za víťazstvo vďačia v konečnom dôsledku Rohanu a armáde nemŕtvych, ktorých zvolal Aragorn. Gandalfova palica bola zlomená pri dueli s vodcom Nazghulov, a jeho magická moc, tak bola oslabená.
Takmer v závere trilógie Pána prsteňov, presvedčil zvyšné sily Gondoru a Rohanu, aby tiahli k Čiernej bráne a vytvorili Frodovi viac priestoru na zničenie prsteňa. Čierna brána sa otvorila a Spojenecké vojsko západu sa ocitlo v početnej nevýhode. Medzičasom sa však Frodovi podarilo zničiť prsteň, čo okamžite ukončilo všetky boje, a Sauronova porážka bola tak definitívna.
Hrdinských hobitov vyslobodili z vybuchujúcej Hory osudu orly, a odviedli ich do bezpečia. Následne sa všetci zúčastnili na korunovácií Aragorna, ako nového Kráľa Gondoru a Arnoru. Gandalf a hobiti sa po korunovaní kráľa vrátili do Kraju. Zastavujú sa v Roklinke, kde sa stretávajú so starým Bilbom a naberajú sily po dlhej ceste. O pár dni neskôr cestujú smerom do Šedého prístavu, kde sa spoločenstvo rozpadá.
Koniec dobrý, všetko dobré
V závere príbehu sa všetci hobiti, spolu s Gandalfom stretávajú na brehoch Šedého prístavu. Na tomto mieste sa končí ich spoločná výprava. Frodo ostatným oznamuje, že mu bola pridelené privilégium, a spolu s Gandalfom odchádza do Valinoru. Záver príbehu o Gandalfovi nám pripomína že vždy existuje nádej, aj keď sily zla sa zdajú nezastaviteľné.
Jeho príbeh ukazuje, že aj najmenší a najmenej očakávaný jedinec môže zmeniť priebeh dejín, ak sa postaví proti temnotám s odvahou a oddanosťou. Gandalfov odkaz je výzvou pre každého jednotlivca, aby hľadal svoj vlastný spôsob, ako prispieť k dobru a vyvolať svetlo v temných chvíľach.