Zdroj: Lotr

Ešte dávno pred príbehom pána prsteňov, sa po skončení prvého veku a porážke prvého temného pána Morgotha sformovala temná oblasť na juhovýchode Stredozeme. Táto krajina, ako už asi všetci vieme, sa stane najnebezpečnejším útočiskom Saurona, temného pána druhého a tretieho veku. Ide o najtemnejšiu oblasť, ktorú v rámci Stredozeme poznáme.

Prvé zmienky o Mordore sa objavujú začiatkom druhého veku, ešte dávno predtým ako sa Sauron stal jeho pánom. Po poslednej vojne medzi Valarmi a Morgothom, sa tvár Stredozeme na veky zmenila. Sila, ktorú Valari so sebou do Stredozeme priniesli bola taká veľká, že sa celý kontinent Stredozeme začal náhle meniť. Vznikali nove pohoria a niektoré moria úplne zmizli. Až takú veľkú moc obyvatelia Valinoru majú.

Po týchto udalostiach sa Valari rozhodli, že už sa ďalších vojen v Stredozemi nezúčastnia. Avšak, to si ešte neboli vedomí, že následky ich činov vytvorili vhodné podmienky pre jednu z najobávanejších krajín Stredozeme. Mordor sa stal liahňou ohyzdov, trollov a ďalších obávaných bytostí, ktoré budú ohrozovať rasy dobra Stredozeme ešte dlhé tisícročia.

V dnešnom článku sa preto zamierame na oblasť, ktorej činy pozmenili tvár Stredozeme na dlhé veky vekov.

Temné bytosti, ktoré obývali Mordor

V temnej zemi Mordor sa okrem klasických ohyzdov a trollov nachádzali aj ďalšie temné stvorenia. Sauron sa venoval šľachteniu nových druhov. Podarilo sa mu vyšľachtiť nové druhy, ako napríklad mocných Uruk-hai, ktorí patrili medzi najobávanejších ohyzdov, aké uzrelo svetlo Stredozeme. Medzi ďalšie nové rasy, ktoré Sauron vyšľachtil bolo trollské plemeno Olog-hai. Toto plemeno trollov bolo silnejšie, obratnejšie a dokázalo bojovať aj za slnečného svitu.

Život ohyzdov trval od troch rokov až po pár stoviek rokov, záležalo od regiónu, kde žili a hlavne od konkrétneho plemena. Trollovia sa dokázali dožiť až 200 rokov. Ďalšie stvorenia, ktoré obývali Mordor, boli Nazghulovia. Bývalí ľudia, ktorí zapredali svoju dušu Sauronovi za vyššiu moc, boli síce nesmrteľní avšak, po pár storočiach už nedokázali ovládať svoje telá a boli kompletne oddaní vôli svojho pána.

Jedno z najobávanejších stvorení, ktoré sa v Mordore nachádzalo bola Shelob. Obrovský pavúk, ktorého si môžete pamätať z tretieho dielu trilógie pána prsteňov od režiséra Petera Jacksona. Shelob sídlila v jaskyni v Tieňových horách, ktoré tvorili západnú hranicu Mordoru. Dostala sa tam ešte predtým, ako sa tam Sauron vyhlásil prvým a jediným pánom Mordoru.

Sauron do Mordoru, okrem temných stvorení, doviedol aj rasu ľudí. Nie mužov zo západu ale mužov z ďalekého východu a juhu. Ich predkovia už dávno bojovali po jeho boku a po boku jeho mentora a prvého temného pána Morgotha. Títo ľudia slúžili ako pracovná sila, ktorá obrábala kupodivu veľmi úrodné polia na východe Mordoru v regiónoch, Nurnen a Lithlad.

Zdroj: Redakcia/Lotr

Regióny, pevnosti a hranice Mordoru

Okrem už vyššie spomínaných regiónov, Nurnen a Lithlad, sa v Mordore nachádza región Udun, kde dal Sauron vystavať Čiernu Bránu. Hlavným regiónom Mordoru bol Gorgoroth, kde sa nachádzala Hora Osudu, kde v prvej polovici druhého veku ukul Sauron svoj prsteň. Taktiež sa tam nachádza aj najväčšia Sauronova pevnosť, známa ako temná veža, Barad-dur.

Barad-dur je hlavnou baštou temného pána, ale zďaleka nie jedinou pevnosťou nachádzajúcou sa v Mordore. Ďalšie pevnosti ktoré sa nachádzali v Mordore ležali z pravidla na jeho západnej hranici. Tieto pevnosti neboli vždy pod kontrolou Saurona. Vystavali ich Gondorčania, pozdĺž Tieňových hôr, avšak mor, ktorý zdecimoval celé kráľovstvo tieto pevnosti vyľudnil a prevzalo nad nimi kontrolu zlo.

Najväčšiu pevnosťou, ktorá strážila západnú hranicu Mordoru bolo bývalé kráľovské mesto Minas Ithil, založené samotným Isildurom. V trilógií pána prsteňov ho môžeme vidieť v 3. časti, kde už je sídlom obávaných Nazghulov, ktorým velí černokňažný kráľ Angmaru, najväčší z deviatky. Poznáte ho určite pod menom Minas Morgul, ktoré dostalo keď ho obsadili Sauronove sily v druhej polovici tretieho veku.

Mordor bol ideálnym miestom pre obranu pred inváziami z viacerých frontov a pomerne ľahko sa bránil. Severnú hranicu Mordoru tvorili Popolné hory. Západnú a Južnú hranicu Mordoru zase Tieňové hory, obe tieto pohoria boli dlhé stovky kilometrov. Jediným miestom kde by sa mohla dostať do Mordoru väčšia armáda bol priesmyk medzi týmito pohoriami, kde bola postavená Čierna brána.

Zdroj: Redakcia/Lotr

Postavenie Mordoru počas štvrtého veku

Po zničení prsteňa sa končí tretí vek a Mordor je zbavený Saurona po vyše 5000 rokoch krutovlády. Po tejto udalosti je väčšina Sauronových jednotiek rozprášená alebo na úteku. Mordor je zbavený všetkého zla. Pevnosti v Tieňových horách, ktoré pred tisíckami rokov postavili Gondorčania boli znova obývané ľuďmi, tak ako tomu bolo za zlatého veku Gondoru.

Zotročení ľudia, ktorí v nehostinných podmienkach pracovali, v južných krajoch Mordoru boli oslobodení. Aragorn týmto ľudom zveril správu Mordoru, aj napriek tomu, že to boli potomkovia ľudí, ktorí boli spojenci Saurona už dlhé tisícročia. Mordor nebol nikdy súčasťou Aragornového zjednoteného kráľovstva, no muži Gondoru nad ním bedlivo držali stráž, aby sa tam už zlo nikdy nedokázalo usadiť.

V závere článku by sme radi podotkli, prečo sme si vybrali Mordor, ako ďalšiu tému, ktorú sme vám chceli priblížiť. V závere prvej série seriálu Rings of Power môžeme vidieť epickú scénu, kde sa menia takzvané Južné kraje na Mordor.

Nakoľko sme vedeli, že sa táto scéna líši od knižnej predlohy, ako aj veľa vecí v tomto seriáli, by sme radi čitateľom priblížili skutočný obraz jednej z najtemnejších krajín z Tolkienovho univerza.

Zdroj: Redakcia/Lotr

2
0
Avatar photo

Od Frenz Penz

Som vášnivým fanúšikom Tolkienovej Stredozeme, kam sa najviac upierajú moje články. Mimo iného vystupujem ako hrdý člen moderátorského zastúpenia v diMANzii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *