Desiatim ľuďom prišla pozvánka na víkend do honosného sídla pri jazere. Grafička, Klavirista, Novinár, Komik, Spisovateľka, Vedkyňa, Účtovník, Konzultantka, Akupunkturista a Doktorka. Čo ich spája? Ich priateľ Walter, ktorý im pridelil tieto prezývky. Niektorí Waltera poznajú už od strednej školy, ďalší sa s ním stretli počas štúdia na vysokej, no jedna osoba sa s ním zoznámila iba nedávno.
Avšak už o niekoľko dní spoznajú pravého Waltera a pochopia dôvod, prečo ich tak starostlivo vybral do svojho blízkeho kruhu. Scenárista James Tynion IV., výtvarník Álvaro Martínez Bueno a koloristka Jordie Bellaire, držitelia prestížnych Eisnerových cien aj ocenenia GLAAD, prinášajú znepokojujúci príbeh psychologického hororu, ktorý kladie zásadnú otázku – Ako podľa teba skončí svet?
Táto kolekcia obsahuje všetkých 12 čísel prvej časti prelomovej hororovej série. Navyše ponúka pôvodný námet, detailné štúdie postáv, náhľady zo skicára a pohľad do zákulisia tvorby. Komiks do českého jazyka preložilo vydavateľstvo CREW Comics v roku 2025. Za jeho prekladom stojí Filip Ženíšek. Samotné dielo spadá do kolekcie DC Black Label, a teda ponúka temnejšie príbehy, ktoré nie sú pre deti.
Ide o typickú viazanú komiksovú knihu s celkovo 424 stranami. Hezký dům u jezera kombinuje akčné, dobrodružné a hororové prvky, čím sa stáva unikátnym komiksovým dielom od DC Comics. Nám tento kúsok zabezpečilo jedinečné Nekonecno.sk – Komiksový obchod pre každodenných hrdinov, za čo im vrelo ďakujeme! A teraz, čo sa ukrýva za mysterióznym pozvaním do luxusnej vily?

Katastrofický príbeh, ktorý vás prinúti k zamysleniu
Hezký dům u jezera predstavuje príbeh s postupným vývojom, pričom každá stránka odhaľuje nové vrstvy tajomstva. Skupina desiatich priateľov sa ocitne v luxusnom dome, kde im nič nechýba. Napriek tomu čoskoro zisťujú, že vonkajší svet čelí desivej katastrofe, pred ktorou ich niekto chráni. Atmosféra sa mení s každým novým zistením, pričom napätie narastá vďaka drobným detailom roztrúseným v deji.
Dialógy pôsobia maximálne autenticky a prirodzene. Každá postava má svoj originálny a jedinečný hlas. Autor scenára James Tynion IV využíva nelineárne rozprávanie, čím vytvára pocit neistoty. Čitateľ nikdy nevie, aký zvrat prinesie ďalšia stránka. Kompozícia príbehu pripomína puzzle, kde každý fragment pridáva nový rozmer k celkovému obrazu.
Spomínané postavy pôsobia uveriteľne, pretože každá z nich prichádza s odlišným pozadím, osobnosťou a motiváciou. Medzi nimi prebiehajú prirodzené interakcie, ktoré postupne odhaľujú ich minulosť. Walter, tajomná centrálna postava, zostáva nevyriešenou hádankou, ktorej úmysly zostávajú nejasné. Čitateľ tak absolútne netuší, aké budú jeho ďalšie kroky.
Podobne sú na tom aj vzťahy medzi postavami, ktoré sa vyvíjajú nepredvídateľne. Postupná erózia dôvery vytvára silnú dynamiku. Niektorí sa snažia pochopiť situáciu, iní ju prijímajú bez odporu. Táto psychologická hra medzi nimi vytvára emocionálne silné momenty, ktoré zanechávajú hlboký dojem. Aj v tomto prípade zostáva čitateľ neustále v napätí, kedy premýšľa nad vlastným konaním v podobnej situácii.


Ojedinelé spracovanie drsných ilustrácií
Vizuálna stránka komiksu Hezký dům u jezera okamžite upúta netradičnou estetikou, ktorá dokonale podporuje atmosféru neistoty. Umelec Álvaro Martínez Bueno využíva detailnú, no zároveň expresívnu kresbu, ktorá umocňuje psychologický rozmer príbehu. Postavy majú realistické črty, pričom ich mimika presne odráža emócie v kľúčových momentoch.
Každý panel prináša premyslenú kompozíciu, kde perspektíva hrá dôležitú úlohu. Pohľady postáv, hra tieňov a zdanlivo nevinne pôsobiace prostredie vytvárajú pocit klaustrofóbie. Striedanie svetlých a temných tónov dodáva každej scéne potrebný dramatický náboj. Celková kombinácia týchto prvkov v čitateľovi buduje pocit bezmocnosti a strachu.
Farby od Jordie Bellaire podporujú vizuálne rozprávanie, pričom jemné prechody medzi teplými a studenými odtieňmi ovplyvňujú už tak komplexnú atmosféru. Živé farby sa objavujú najmä pri retrospektívach, zatiaľ čo chladnejšie tóny dominujú v prítomnosti, čím sa zvýrazňuje psychologická nerovnováha postáv.
Celkový tón príbehu zostáva temný a napätý, pričom každá kapitola pridáva nové vrstvy neistoty. Neustále sa meniace vzťahy medzi postavami spôsobujú, že čitateľ nikdy netuší, komu dôverovať. Napriek luxusnému prostrediu sa postupne vytvára pocit izolácie a bezmocnosti.


Čo sa ukrýva za mysterióznym pozvaním do luxusnej vily?
V rámci hororových komiksov sa Hezký dům u jezera vyníma premyslenou psychológiou a atmosférou plnou napätia. Na prvý pohľad môže pripomínať diela ako „Something is Killing the Children“, kde James Tynion IV taktiež pracuje s tajomstvom a postupným odhaľovaním hrôzy. Vizuálnu stránku by sme vedeli porovnať s grafickými novelami od Andreu Sorrentina.
Jeho štýl taktiež používa výrazné tiene a dôkladne premyslenú kompozíciu. Po scenáristickej stránke sa môže zaradiť vedľa komiksovej série ako je napr. „Gideon Falls“, kde sa rovnako objavuje nelineárne rozprávanie a postupné stupňovanie napätia. Na rozdiel od tradičných hororových príbehov sa Hezký dům u jezera viac sústreďuje na psychológiu postáv a ich reakcie na neznámu situáciu.
V tom smere môže pripomenúť diela Stephena Kinga, kde sa strach často rodí z neistoty a medziľudských vzťahov. Celkové hodnotenie tejto série zostáva jednoznačne vysoké. Atmosféra, výtvarná stránka aj samotný scenár vytvárajú výnimočný čitateľský zážitok. Každý, kto obľubuje psychologické horory s prvkami sci-fi, si v tomto komikse nájde niečo fascinujúce.
Pre fanúšikov komiksov s hlbokými postavami a premyslenou zápletkou ide o povinnú jazdu. Odporúčanie patrí najmä čitateľom, ktorí ocenia kombináciu hororu, filozofie a mysterióznej atmosféry. Každý zväzok prináša nové otázky a nečakané odpovede, ktoré zostávajú v mysli ešte dlho po prečítaní. Po jednohlasnom rozhodnutí redakcie diMANzie komiksovej knihe udeľujeme nevídaných 5/5.

