Tento týždeň dorazila do kín po celom svete najnovšia snímka od MCU, The Marvels. Ide o posledný film od Marvel Studios, ktorý sa v tomto roku objaví na striebornom plátne. Celý film po režijnej stránke zastrešila Nia DaCosta. V hlavných úlohách sledujeme Brie Larson, Iman Vellani a Teyonah Paris. Hlavného záporáka v tejto plne ženskej snímke stvárňuje Zawe Ashton.
Vo vedľajších úlohách sa objavuje tiež herecká legenda, ako Samuel L. Jackson. Film žánrovo pojednáva s akčnými, dobrodružnými a sci-fi prvkami, ako sme už zvyknutí z predchádzajúcej sólovky Captain Marvel. Snímka The Marvels sleduje tri hlavné super-hrdinky, ktorými sú Captain Marvel, Ms. Marvel a Monica Rambeau, ktorej prezývka nebola predstavená.
Generálka Dar-Benn nachádza tajomný artefakt, podobný tomu, ktorý vlastní mladá Kamala Khan. Pomocou jeho energie, chce navrátiť svojmu domovu k životu potrebné atribúty, ako sú voda, slnko, vzduch a pod. Avšak, nie všetko je tak, ako sa zdá, pretože pri odňatí týchto živelných vlastností, svety zaniknú. A práve v tom sa jej pokúsi zabrániť ženské super-hrdinské trio, The Marvels.
My sme mali možnosť navštíviť kino, za zámienkou sledovania tohto nového projektu, a z kina odchádzame s veľmi zmiešanými, priam až negatívnymi pocitmi. V rámci MCU ide o 33. film, ktorý bol uvedený, no zároveň aj jeden z najhorších, aké sme kedy videli. Je skutočne potrebné pracovať na takýchto filmoch? Na to sa pozrieme v riadkoch nižšie.
Príbeh, ktorý by si zaslúžil kompletne prepísať
Začneme príbehom, ktorý je na samotnej snímke, ako prvým dych vyrážajúcim aspektom. Iba ťažko nájsť slová na filmovú franšízu, kde sme v minulosti sledovali politické hry okolo Captaina Americu, alebo charizmatického Iron Mana, pojednávajúceho s teroristickými skupinami a inými vážnymi témami, ktorá nám predstavuje snímku s muzikálovými a do očí bijúcimi feministickými prvkami.
Tvorcovia podobných filmov by sa mali seriózne zamyslieť nad budúcnosťou tejto franšízy, nakoľko od Avengers: Endgame dorazilo iba pár snímok, ktoré za niečo stáli. Taktiež je veľkou záhadou, prečo vedenie samotného MCU schvaľuje podobné projekty. Nia DaCosta priniesla s pomocou scenáristov Megan McDonell a Elissy Karasik film, ktorý bude ešte dlhé roky mnohými fanúšikmi veľmi kritizovaný.
Pozitívom na príbehu je výkon mladej Iman Vellani, z ktorej je cítiť, že sa chce nie len stať sestrou Carol Denvers, ale aj súčasťou budúceho hereckého ansámblu MCU. Podobne sú na tom tiež herečky Brie Larson a Teyonah Paris, ktorých výkony sú o niečo viac priemerné, ako u Iman. Mimochodom, nad postavou Monicy Rambeau sa vznáša omnoho viac otáznikov, ako je v týchto projektoch bežné.
Čo v skutočnosti môže, za takto nevydarený beh udalostí v jednej snímke, je otázne. Z časti za to môže samotné vedenie, a bývalé vedenie Marvel Studios, a časť zásluhy na tomto FEMINA projekte má dozaista aj režisér so scenáristami. Naplniť film takmer čisto ženským obsadením je jeden prešľap, ktorý sme v rámci dnešného filmového trendu mohli čakať, ale pretvorenie záporáka z mužskej postavy na ženskú?
Vizuálne efekty si o niečo polepšili
Ďalším milým pozitívom boli scény, ktoré natočil Sean Bobbitt. Od prvej sekundy filmu, kedy Carol vystúpi zo svojho kozmického plavidla, hltáme zábery na vesmírnu atmosféru rad za radom. Samozrejme, nemôžeme hovoriť, že by sme sledovali svetoborný Interstellar, ale v porovnaní s predchádzajúcimi snímkami a ich CGI, je to o niečo lepšie.
Avšak, aj tu sme sa dočkali niekoľkých úskalí, vďaka ktorým divák naberá pocit, že sleduje skôr staré rozprávky od Disney, ako film od MCU, kde sa kedysi na oblohe premával Iron Man. Spomeňme si v krátkosti iba tragickú muzikálovú scénu. Vedenie Marvel Studios by sa po celosvetovej premiére mohlo vyjadriť, prečo tento projekt schválili a vypustili do sveta.
Herečka Brie Larson, má tak na krku v rámci filmovej franšízy už druhý (vo svojej podstate) sólo projekt, ktorý si iné hodnotenie, ako priemer nezaslúži. V niektorých momentoch sa už aj laik zamyslí, prečo herci berú úlohy, ktoré sú od samého začiatku odsúdené, iba na neúspech. Podobne je na tom aj legendárny Samuel L. Jackson, ktorý na plátne trávi toľko času, že jeho prítomnosť vo filme je minimálna.
Aby sme mu však nekrivdili, jeho scény sú ako vždy prevedené s maximálnou ľahkosťou, kde sa preukazuje jeho herecký talent, a divák má tak možnosť sledovať momenty, kedy nie je ohúrený iba infantilnými nezmyslami. Po hudobnej stránke je snímka na rovnakej úrovni, ako bežné marvelovky s podobným zameraním. Nájdeme tu moderné aktuálne skladby, v kombinácii s vážnou hudbou.
Záverečné hodnotenie filmu
Kedy sa z filmov od Marvelu vytratilo komiksové čaro je už dávno známe, avšak prečo sa vedenie MCU nesnaží na tomto pretrvávajúcom probléme zapracovať, je otázne. V rámci kontinuity udalostí, sa nachádzame pred seriálom Secret Invasion, na ktorý snímka priamo nadväzuje. The Marvels malo mať pôvodne premiéru ešte v marci tohto roku, čím vznikol mierny chaos medzi jednotlivými projektami.
Snímka obsahuje jednu potitulkovú scénu, ktorá absolútne vymazala celý film z povrchu zemského, a ukradla si všetku pozornosť iba pre seba. Ak ste však fanúšikmi MCU, The Marvels má s najväčšou pravdepodobnosťou obrovský vplyv na celkový vývoj budúceho diania, čo znamená, že aspoň raz by ste ho vidieť určite mali.
V závere musíme dodať, že MCU má v poslednom období veľký problém udržať kvalitu svojich filmov a seriálov. V priebehu tohto roka sme dostali už 3 filmy, z ktorých až jeden bol úspešný, pričom 2 seriály, kde sa úspech môže potvrdiť iba u Lokiho. What If..? túto mierku pravdepodobne vyrovná, avšak nad budúcnosťou tejto franšízy sa začína postupne zmrákať.
The Marvels si od nás odnáša priemerné hodnotenie, 5/10. Jeden bod za to, že ide o súčasť širšieho Marvel univerza. Druhý bod film získava za potitulkovú scénu. Tretí za výkon hercov a kameru. Štvrtý a piaty bod, za snahu doručiť aj tretí film v tomto roku po všetkých problémoch, ktoré ho postretlo. The Marvels sa už navždy zapíše do dejín filmovej franšízy Marvel Studios.