Zdroj: Shutterstock

Stephen King – meno, ktoré evokuje chlad po chrbte, no zároveň obrovský rešpekt k remeslu. Autor desiatok kníh, ktoré ste čítali (alebo aspoň videli vo filme), má jednu špeciálnu schopnosť, prepojiť svoje príbehy do takého rozsiahleho sveta, že by mu Marvel mohol ticho závidieť.

King totiž nehrá klasickú hru „jedna kniha = jeden príbeh“. King priam stavia celé mestá, dimenzie a naprieč nimi necháva pobehovať postavy, odkazy, monštrá aj hrdinov, ktorí si často ani neuvedomujú, že sú súčasťou niečoho oveľa väčšieho. A keď si to začne uvedomovať čitateľ, zrazu sa z bežného príbehu stáva skladačka. A tá skladačka je brutálne návyková.

Zdroj: Shutterstock

Temná veža: Stred vesmíru… a všetkého

Ak by sme mali vybrať jeden bod, ktorý drží Kingovo univerzum pohromade, bola by to Temná veža. Nie je to len séria kníh – je to doslova srdce a chrbtica celého sveta. Alebo lepšie povedané – multivesmíru. Postavy z iných románov sa tu objavujú ako hostia, priatelia alebo hrozby, a niektoré knihy fungujú ako mosty medzi realitami.

A čo je najviac mind-blowing? V Temnej veži sa King objavuje ako postava sám o sebe. Áno, autor sa zapojí do vlastného príbehu a ovplyvňuje jeho priebeh. To nie je len literárny trik – to je meta storytelling level 1000.

Zdroj: Shutterstock

Derry, Castle Rock a tie ostatné podivné miesta

King si vytvoril vlastnú mapu Maine (štát, kde býva), a zasial do nej mestá ako DerryCastle Rock alebo Jerusalem’s Lot. Tieto mestá sú ako magnety na zlé veci – démoni, duchovia, neviditeľné entity, ktoré ťa žerú zvnútra aj zvonku.

A čo je zaujímavé – postavy sa tu prepletajú. V Castle Rocku rieši svoje prípady Alan Pangborn (objaví sa vo viacerých knihách), a Derry je domovom Toho (It), teda Pennywisea – no ten sám je len špička obrovského kozmického ľadovca.

Zdroj: Shutterstock

Keď knihy hovoria jedna s druhou

Niektoré prepojenia sú úplne zrejmé, iné sú ukryté ako veľkonočné vajíčka pre fanúšikov. Tu je pár konkrétnych kúskov z tejto skladačky.

Žiarenie & Doctor Sleep – Danny Torrance vyrastá a snaží sa žiť s darom (a kliatbou) „Žiarenia“. Jeho príbeh pokračuje o niekoľko desaťročí neskôr. Pekne nadväzuje tam, kde sme skončili – ale už v inom, dospelejšom, možno ešte desivejšom kontexte.

The Institute & Firestarter – Deti s nadprirodzenými schopnosťami unášané tajnou organizáciou? Znie to povedome? Áno, v oboch knihách ide o veľmi podobný typ „experimentovania“ na ľudskom potenciáli. Niekto by povedal, že King nám tu zobrazuje viacero strán tej istej mince.

Insomnia & It – Derry je opäť v hlavnej úlohe, ale tentokrát v úplne inom príbehu, kde sa zrazu spomína aj Crimson King – hlavný záporák z Temnej veže. V oboch prípadoch však cítiš, že ide o niečo… väčšie. Niečo, čo presahuje ľudské chápanie.

Zdroj: Shutterstock

Veľký príbeh bez konca

Kingove knihy fungujú aj samostatne. Môžeš si prečítať CarrieMisery alebo Zelenú míľu bez toho, aby ste riešili širšie prepojenia. Ale keď sa do toho ponoríte hlbšie, zistíte, že mnohé z týchto príbehov sa odohrávajú v tom istom svete, alebo minimálne vo svete, ktorý na ten druhý nejako nadväzuje.

A to je na tom to krásne. Nikdy neviete, kedy sa vám zdanlivo nevinná zmienka o meste alebo zvláštnej postave z jednej knihy pripomenie o päť rokov v úplne inom príbehu. A zrazu všetko do seba zapadne.

Zdroj: Shutterstock

Prečo to vlastne King robí?

Pretože tým vytvára svet, v ktorom je čitateľ nielen divákom, ale aj objaviteľom. Každá kniha je bránou. Každá postava môže byť spojnicou. A každé čítanie môže byť znovuobjavením niečoho, čo ste predtým prehliadli.

Ak vás baví storytelling, prepojené svety a literárna architektúra, Stephen King je učebnicový príklad toho, ako sa to robí. A keď sa raz začnete pozerať na jeho knihy ako na jeden veľký príbeh – už nie je cesty späť.

Zdroj: Shutterstock – Dom Stephena Kinga

Autor článku: Matúš Takáč (@matus_crow)

0
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *