Zdroj: Fawcett Publications

Komiksové vydavateľstvá zažili svoju Zlatú éru ešte v minulom storočí. Zlatá éra komiksov je obdobie v histórii komiksovej literatúry, ktoré sa zvyčajne datuje od konca 30. rokov do polovice 50. rokov 20. storočia. Toto obdobie je známe vznikom mnohých kľúčových postáv a žánrov, ktoré sú dodnes populárne, ako napr. Superman, Batman alebo Captain America.

V danom období sa medzi hlavné vydavateľstvá radili National Comics (neskôr DC Comics), Timely Publicatios (neskôr Marvel Comics), EC Comics, známe najmä svojimi hororovými a vojnovými komiksami, Archie Comics, kde hlavnú úlohu zohrával Archie, a Fawcett Comics. Posledné spomínané vydavateľstvo, mnohí pamätníci dodnes označujú, ako najsilnejšie médium daného obdobia.

Práve o Fawcett Comics je dnešný článok. Ide o divíziu z Fawcett Publications, ktorej vznik sa datuje do roku 1919. Tento ročník je tiež vnímaný, ako čas najväčšieho rozmachu komiksového priemyslu. Za založením vydavateľstva stojí Wilford Hamilton Fawcett, tiež známy ako kapitán Billy. Komiksové vydavateľstvo, sa podobne ako jeho kolegovia od Marvelu a DC, podpísali hlavne pri super-hrdinoch.

Toto vydavateľstvo najviac preslávilo vďaka postave Captain Marvel, neskôr tiež známej aj ako Shazam, ktorá bola vytvorená v roku 1940 scenáristom Billom Parkerom a kresličom C. C. Beckom. Captain Marvel bol jednou z najpopulárnejších postáv Zlatej éry. Určitý čas sa predával viac ako Superman. Príbehy Captaina Marvela sa vyznačovali ich humorom, fantáziou a často obsahovali prvky nadprirodzena.

Fawcett Comics, ako najsilnejšie vydavateľstvo Zlatej éry

V roku 1940 Fawcett debutoval na scéne superhrdinov s prvým vydáním „Whiz Comics #2“, kde sa objavil Captain Marvel. Táto postava rýchlo získala popularitu a stala sa jedným z najobľúbenejších super-hrdinov svojej doby. Scenárista Bill Parker a kreslič C.C. Beck stvorili postavu s unikátnou schopnosťou transformovať mladého chlapca Billyho Batsona na dospelého superhrdinu po vyslovení slova „Shazam“.

Captain Marvel sa preslávil svojou zábavnou a často nadprirodzenou povahou, ktorá sa líšila od vážnejších tónov iných super-hrdinských príbehov. Jeho popularita prispela k vytvoreniu ďalších postáv, ako sú Mary Marvel a Captain Marvel Jr., a k vzniku celej „Marvel Family“. Fawcett Comics však neponúkalo len komiksy o Captain Marvelovi.

Vydavateľstvo sa venovalo rôznym žánrom, vrátane westernov, romantických a dobrodružných príbehov. Publikácie sa odlišovali vysokou kvalitou kresby a príbehov, čo ich robilo populárnymi medzi čitateľmi rôznych vekových skupín.

Napriek svojmu úspechu, Fawcett Comics čelilo právnym sporom s National Comics (dnes DC Comics), ktoré ho obvinili z plagiátorstva postavy Supermana. Po dlhotrvajúcom súdnom spore v roku 1953 Fawcett Comics ukončilo vydávanie komiksov s Captain Marvelom, čím sa skončila jeho najslávnejšia éra.

Zdroj: Redakcia/Fawcett Publications

Ako prebiehal súdny spor s DC Comics?

Súdny spor medzi National Comics Publications (dnes DC Comics) a Fawcett Publications bol významným právnym bojom v komiksovom priemysle. V roku 1940 vydalo Fawcett Comics postavu Captain Marvela, ktorá sa z mladého Billyho Batsona menila na superhrdinu. Captain Marvel bol veľmi populárny a konkuroval Supermanovi z DC Comics.

To samozrejme viedlo k obvineniam z porušenia autorských práv, pretože postavy si boli pomerne podobné. Celý spor sa začal v roku 1941, keď DC Comics zažalovali Fawcett Comics a Republic Pictures za porušenie autorských práv, pretože Captain Marvel bol podľa nich príliš podobný Supermanovi. Prípad sa dostal na súd až v roku 1948.

V roku 1951 súd najprv rozhodol v prospech Fawcett, ale DC Comics sa odvolali, a v roku 1952 súd rozhodol naopak v ich prospech. V tom čase už bol záujem o superhrdinské komiksy pomaly na ústupe, a tak Fawcett prestal vydávať Captain Marvel a urovnal spor mimosúdnou dohodou. Captain Marvel zostal mimo tlače až do 70. rokov, kedy DC Comics získali práva na postavu a iných superhrdinov Fawcett.

Následne premenovali Captain Marvela v komiksovej sérii „Shazam!“ Kvôli problémom s ochrannou známkou „Captain Marvel“ (ktorú medzitým získali Marvel Comics pre ich vlastnú postavu), bol neskôr premenovaný na „Shazam“ v publikáciách DC Comics. DC Comics získali všetky práva v roku 1991, kedy dokončili akvizíciu práv na všetky postavy Fawcett Comics.

Zdroj: Redakcia/Fawcett Publications

Wilford Hamilton Fawcett – zakladateľ Fawcett Comics

Wilford Hamilton Fawcett, známy ako „Captain Billy,“ sa narodil v roku 1885 v Kanade. V roku 1902, vo veku 16 rokov, opustil domov a pripojil sa k armáde USA, kde slúžil počas filipínsko-americkej vojny. Po návrate do Minnesoty pracoval ako policajný reportér pre Minneapolis Journal.

Jeho skúsenosti s vojenským časopisom Stars and Stripes počas prvej svetovej vojny ho inšpirovali k začiatku vydavateľskej kariéry. V roku 1919 založil Fawcett Publications, a svoj prvý časopis, „Captain Billy’s Whiz Bang“, ktorý sa stal populárnym vďaka svojmu vtipnému a odvážnemu obsahu. Tento časopis položil základy jeho vydavateľského impéria Fawcett Publications.

Fawcett sa tiež venoval streľbe a súťažil na Olympijských hrách v roku 1924. Bol známy svojimi svetovými cestami, lovením a vlastnením strelcovských klubov. V roku 1920 kúpil pozemok na Big Pelican Lake v Minnesote, kde postavil rekreačné stredisko Breezy Point Resort, ktoré navštevovali známe osobnosti ako Carole Lombard a Clark Gable.

Fawcett bol trikrát ženatý a mal päť detí. Zomrel na srdcový záchvat v roku 1940 v Hollywoode v Kalifornii. Po jeho smrti pokračovali jeho synovia v rozvoji Fawcett Publications, čím rozšírili odkaz svojho otca.

Zdroj: Redakcia/Fawcett Publications
0
0
Avatar photo

Od Martin Krug

Zakladateľ a redaktor projektu diMANzia. Medzi najväčšie záľuby patrí populárna kultúra všeobecne, a s ňou spojené objavovanie rôznych zákutí tohto odvetvia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *